1219 (1019) 2015-12-11 - 2015-12-17

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:
- „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” - celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.
Wystawa otwarta do 31.12.2015 r.
- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy  z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej są syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 r.
Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy           w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.
Wstęp: bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Na pierwszym piętrze budynku gdyńskiego magistratu, al.  Marsz. Piłsudskiego 52/54, gdzie mieści się Galeria „Ratusz”, zagościł projekt „Miasto Moje/Twoje”. Powstał on przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Wystawa powstała w ramach konkursu „Galeria Urząd 2015”, którego organizatorami są Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Bęc Zmiana. Gdyńska wystawa powstała przy udziale DESK Design Kolektyw i będzie prezentowana do 16 grudnia 2015 r.
Gdynia to jedno z najmłodszych polskich miast. Poza modernistyczną architekturą, z której słynie, można tu znaleźć inne typy charakterystycznej zabudowy miejskiej, duże osiedla z wielorodzinnym budownictwem, czy też skupiska domów jednorodzinnych. Historyczny rozwój Gdyni widać w zmieniającym się charakterze miejskich dzielnic. Zróżnicowana forma takiej zabudowy wymaga różnorodnego podejścia do przestrzeni i jej użytkowników.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentuje tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie“ oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat”, poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.
***
Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery” w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszyć będzie do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi. Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.
***
Do 16.12.2015 r. w oknach  Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni zostaną prezentowane będą prace plastyczne wykonane  przez młodzież  z Pracowni Malarstwa MDK w Gdyni prowadzonej przez Karolinę Olszewską-Prusak. Wszystkie prace zostały wykonane w technice akwareli, a ich tematem są niezwykle barwne flamingi. W wystawie biorą udział: Maja Borucka, Sara Jankowska, Maria Kamińska, Lidia Magiera, Weronika Bańkowska, Aleksandra Rybowska.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza  na wystawę członków Koła Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego - Katarzyny Markowskiej - Żal i Krystyny Bieleckiej pt. „Obrazy moje i jej” w siedzibie T.M.G. przy ul. Władysława IV 51. Wystawa prezentowana do połowy grudnia.
***
Galeria PROFILE (ul. Wojewódzka 7, Wzgórze św. Maksymiliana) zaprasza na wystawę Janusza Osickiego „Zapiski  z dzieciństwa 1956”.
Janusz Osicki - dr hab. sztuki, prof. nadzwyczajny Politechniki Gdańskiej ukończył studia na Wydziale Malarstwa w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie pracuje  w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wystawa „Zapiski z dzieciństwa 1956” jest prezentacją nietypową dla tego znakomitego artysty, który znany jest przede wszystkim  z twórczości w dziedzinie malarstwa olejnego. Wystawę można oglądać do 16.12.2015 w godz. 12.00 - 18.00.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
 Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anety Grabowskiej - Galewskiej „W barwnym tyglu” do lokalu artystycznego Tygiel, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, do 30.12. 2015 r.
Aneta Grabowska - Galewska jest absolwentką Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2000 r. w pracowni prof. Adama Styki. W latach 2002 - 2004 była wykładowcą w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Autorka 5 wystaw indywidualnych i kilkunastu zbiorowych, lublinianka, obecnie mieszka we Władysławowie. Laureatka wystawy konkursowej „Barwy morza” organizowanej przez SPAW ERA ART w 2014 r. na Darze Pomorza.
Strona internetowa: www.eraartprofile.pl
***
Galeria Debiut, ul. Orłowska 8, z okazji podwójnego jubileuszu siedemdziesięciolecia istnienia obu instytucji, zaprasza na wernisaż wystawy absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych w Orłowie związanych zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artyści biorący udział w wystawie: Agnieszka Babińska, Anna Bem-Borucka, Mariusz Białecki, Łukasz Butowski, Alicja Buławka-Fankidejska, Elvin Flamingo, Maciej Gorczyński, Mikołaj Harmoza, Adam Kamiński, Jacek Kornacki, Hugon Lasecki, Włodzimierz Łajming, Przemysław Łopaciński, Dorota Nieznalska, Cezary Paszkowski, Marcin Plichta, Krzysztof Polkowski, Janina Rudnicka, Tomasz Sobisz, Dariusz Syrkowski, Zbigniew Treppa, Mariusz Waras, Anita Wasik, Witold Węgrzyn. Kuratorzy: Przemysław Łopaciński, Łukasz Butowski, Ewa Manuszewska.
Wystawę można oglądać do 8.01.         2016 r. we wtorki w godz. 9.00-15.00, środy, czwartki, piątki w godz. 9.00-16.00, soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00.
***
Do 30 grudnia 2015 roku w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 oglądać można wystawę fotografii Gdynia Sport 2015. Miasto Gdynia konsekwentnie realizuje cel stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju sportowej aktywności swoich mieszkańców poprzez wdrażanie różnorodnych projektów pozwalających czerpać radość ze sportu. Za sprawą intensywnej promocji aktywnego trybu życia, Gdyńskie Centrum Sportu stworzyło między innymi największy w Polsce cykl biegów ulicznych PKO Grand Prix Gdyni, w którym w 2015 roku udział wzięło blisko 30 000 uczestników. Na starannie wyselekcjonowanych fotografiach tuż obok bohaterów biegów zobaczymy również uczestników bezpłatnych zajęć Gdyńskiego Poruszenia oraz kolarzy górskich podczas zawodów MTB Gdynia Maraton 2015.
Fotografie są najlepszym dowodem na to, że w Gdyni swoje pasje mogą rozwijać wszyscy, gdyż jest to miasto bez ograniczeń, przeszkód i limitów. Wystawa w Miejskiej Informacji przedstawia wyjątkowych ludzi, którzy kochają sport i z wielką chęcią uczestniczą w oferowanych przez Gdynię aktywnościach sportowych.
Wystawę oglądać można: poniedziałek - piątek 9.00-17.00, sobota 9.00-15.00.
Wstęp wolny.
***
„Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac Mirosławy Gronowskiej.
Jest to pierwsza ekspozycja tej artystki amatorki.  Artystka najbardziej lubi malować portrety oraz pejzaże. Jej obrazy są malowane z najwyższą starannością i dbałością o detal. Swoje inspiracje chętnie czerpie od mistrzów portretu takich jak Vermeer, czy  van Dyck. Warto podkreślić, że artystka z wykształcenia jest fizjoterapeutką, a obrazy olejne maluje zaledwie od 8 lat. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 18 grudnia 2015 r. do 21 stycznia 2016 r.
***
YMCA Gdynia zaprasza do oglądania wystawy pracy plastycznych  uczestników wykonanych pod kierunkiem Jolanty Smulkowskiej. Wystawa zatytułowana „Jesień” jest dostępna w holu YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26).
***
Galeria Tygodniowa G.S.M., ul. Rozewska 1 w Chyloni zaprasza na wystawę malarstwa i rękodzieła Marianny Gawin. Wystawa czynna od 14 do 19 grudnia w godz. 15.00-19.00. Wstęp wolny.
 Jest to pierwszy publiczny pokaz twórczości Marianny Gawin, który przypada na 40-lecie pracy artystki.
Dotychczas jej obrazy i tkaniny można było oglądać i zakupić podczas kameralnych domowych wernisaży. Ulubioną techniką artystki jest malarstwo olejne, w którym bardzo istotną rolę odgrywa kolor. Inspiruje się głównie malarstwem realistycznym - polskich, francuskich i rosyjskich mistrzów palety, tworząc pejzaże, kwiaty i martwe natury. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach wielu domów w Polsce i zagranicą.
Drugą bardzo ważną dziedziną dla Marianny Gawin jest rękodzieło - zarówno tradycyjne tkaniny sizalowe, jak i tkanina użytkowa, którą tworzy z materiałów z odzysku /tzw.eko-sztuka/nadając im nowe znaczenie i „nowe życie”. 19 grudnia o godz. 17.00 FINISAŻ, który uświetni koncert bożonarodzeniowy gdańskiego chóru Grace Gospel Choir.
Wstęp wolny.

ikona