1220 (1020) 2015-12-18 - 2016-01-07

Obchody 127. urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

W samo południe 30 grudnia 2015 roku przy pomniku Eugeniusza Kwiatkowskiego (ul. 10 Lutego 16) odbyła się uroczystość upamiętniająca 127. rocznicę urodzin budowniczego Gdyni. Kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele gdyńskiego samorządu oraz mieszkańcy.

W uroczystość upamiętniająca 127. rocznicę urodzin budowniczego Gdyni kwiaty złożył wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień, fot. Michał Kowalski

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, fot. Michał KowalskiPrzypomnijmy, Eugeniusz Kwiatkowski, urodzony 30 grudnia 1888 roku w Krakowie, z wykształcenia był chemikiem, ale najbardziej zasłużył się, jako działacz gospodarczy i polityczny. W latach 1926-30 był ministrem przemysłu i handlu, zaś od 1935 do 1939 roku wicepremierem i ministrem skarbu. Jego działania sprawiły, że budowa gdyńskiego portu nabrała szybkiego tempa i rozmachu. Przyczynił się również do powstania polskiej floty handlowej uniezależniając tym samym kraj od opłacania obcych armatorów. Głęboko wierzył w potencjał Gdyni i znaczenie dostępu do morza w rozwoju Polski.

Jan Nowak-Jeziorański - Honorowy Obywatel Gdyni mówił: Przeszedł Kwiatkowski do historii jako twórca Gdyni, ale określenie to znacznie zawęża jego rolę. Polegała ona na ocaleniu i umocnieniu niezależności gospodarczej, bez której Polska nie mogła się ostać jako niepodległe Państwo. („Tygodnik Powszechny", 38, 1996.)

Za swoje zasługi dla kraju w 1972 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 1996 roku - pośmiertnie - Orderem Orła Białego.

W pamięci gdynian Eugeniusz Kwiatkowski zajmuje szczególne miejsce o czym świadczą m.in. różnego rodzaju inwestycje i instytucje jego imienia, z których warto wymienić:
- trasę łączącą port i północne dzielnice miasta (Pogórze, Obłuże, Oksywie i Babie Doły) z obwodnicą Trójmiasta;
- medal przyznawany przez Radę Miasta za wybitne zasługi dla Gdyni;
- trzy placówki oświatowe jego imienia: Szkoła Podstawowa nr 10, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu oraz Zespół Szkół Technicznych;
- centrum handlowo-usługowo-biurowe przy ul. 10 Lutego.

fot. Michał Kowalski

ikona