Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1220 (1020) 2015-12-18 - 2016-01-07

Promocja książki

Wydawnictwo Porta Mare - Pomorska Oficyna Wydawniczo - Reklamowa i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz autor Jerzy Drzemczewski zapraszają na promocje albumów: „M/s Piłsudski – Duma II Rzeczypospolitej Polskiej”   i „Legenda Batorego w fotografii” (poszerzone II wydanie), która odbędzie się w sobotę, 19 grudnia br. o godz. 17.00 w Muzeum Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 1 B.
Przypominamy, że m/s „Piłsudski”, gdy w sierpniu 1935 r. wchodził do służby w polskiej flocie, był największym i najnowocześniejszym statkiem handlowym, jaki kiedykolwiek pływał pod biało-czerwoną banderą. Był dumą i chlubą wszystkich Polaków, również tych mieszkających z dala od Polski.
Po wybuchu wojny został on 11 listopada 1939 r. wyczarterowany Anglikom i po przebudowie go na transportowiec wojsk  w stoczni w Newcastle, zaledwie dwa tygodnie później przestał istnieć.
Stało się to dokładnie 26 listopada o godz. 5.36, w niewielkiej odległości od stoczni, po najechaniu na dwie miny magnetyczne, postawione tam tydzień wcześniej przez trzy niemieckie niszczyciele. Dla statku ich wybuchy okazały się śmiertelne. Straty w ludziach, na szczęście, nie były zbyt duże. Zginęło dwóch oficerów: IV mechanik Tadeusz Piotrkowski oraz kapitan Mamert Stankiewicz, który zmarł z wycieńczenia, wkrótce po wyłowieniu go z wody.

ikona