Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1220 (1020) 2015-12-18 - 2016-01-07

Wojenny plener do remontu

Obecnie, plenerowa ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej jest największą w Polsce kolekcją uzbrojenia i wyposażenia morskiego. Jej początki sięgają 1953 roku, a w obecnym kształcie, jest prezentowana od 1975 roku. Dlatego przyszła najwyższa pora na jej modernizację.


Na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni znajduje się 160 eksponatów. Z czego część wymaga konserwacji, niektóre z nich muszą stanąć na nowych fundamentach lub zyskać nowy cokół. W planach są również nowe ciągi komunikacyjne, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cała ekspozycja ma zostać oświetlona i objęta monitoringiem. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zamierza przebudować Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego tak, aby spełniania nowoczesne standardy zewnętrznych ekspozycji muzealnych. Pierwszym etapem tego projektu, było opracowanie planu architektonicznego przebudowy. Na ten cel otrzymaliśmy środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 50% kosztów tego opracowania. Projekt architektoniczny, kosztował 56 500 zł - tłumaczy Tatiana Baczyńska z Muzeum Marynarki Wojennej.


Prace rozpoczną się od konserwacji zabytków, finansowanej z dotacji unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Modernizacja całego terenu jest uzależniona od tego, kiedy zakończą się prace konserwacyjne. Łącznie inwestycja ma pochłonąć ponad 2 miliony złotych.

ikona