1223 (1023) 2016-01-22 - 2016-01-28

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę:

- Muzeum Miasta Gdyni we współpracy  z Fundacją Centrum Architektury zapraszają na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa jest wizytówką polskiej architektury w kraju i za granicą. Prezentowane na niej są syntetyczne makiety pokazujące bryłę i ideę domu oraz specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury.

Ekspozycja  czynna do 28 lutego 2016 r.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.

Wstęp: bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Domek Żeromskiego zaprasza do zwiedzania w weekendy (sobotę i niedzielę) w godz. 11.00-15.00. Wśród atrakcji m. in. ekspozycja muzealna poświęcona Stefanowi Żeromskiemu i prezentacja filmu pt. „Narodziny Miasta” poświęconego gdyńskiemu modernizmowi i historii Gdyni, udostępnionego przez Muzeum Miasta Gdyni.

***

Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej zaprasza do zwiedzenia wystawy „Okręty bojowe spod biało-czerwonej bandery” w godzinach pracy Informatorium BG AMW tj. poniedziałek-czwartek w godz. 9.00-18.00 oraz piątek-sobota w godz. 9.00-15.00. Wystawie stałej towarzyszy do końca stycznia 2016 r. wystawa czasowa, na której można będzie zobaczyć modele okrętów bojowych i pamiątki związane z polskimi okrętami bojowymi.

Wystawa czasowa w całości powstała dzięki uprzejmości i zaangażowaniu miłośników Polskiej Marynarki Wojennej.

***

Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do zwiedzania wystawy „ Nasza Gdynia” do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51, w godz. 11.00 - 14.00 do 31 stycznia 2016 r.

Prace wystawiają: Zofia Bartoszewicz, Aleksadra Kowalska,Michał Owczarz, Elżbieta Semenowicz, Danuta Hencel, Krystyna Bielecka, Zofia Orczyńska, Jadwiga Filipczyk, Katarzyna Żal-Markowska, Anna Lichnerowicz, Jolanta Krause, Halina Wasielkie Cieślak, Marek Kogut, Bogusława Szpiler, Jadwiga Lewańczyk, Jalanta Szymerska, Edmund Mroch, Romana Michalska.

***

YMCA Gdynia zaprasza do oglądania wystawy pracy plastycznych uczestników wykonanych pod kierunkiem Jolanty Smulkowskiej. Wystawa zatytułowana „Jesień” jest dostępna w holu YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26).

***

Miejska Informacja (ul. 10 Lutego 24) zaprasza na wystawę zdjęć pt. „Gdyński port kiedyś i dziś”. Prezentuje ona zmiany zachodzące w gdyńskim porcie na przestrzeni dziejów. Zdjęcia, autorstwa Tadeusza Urbaniaka, zaczerpnięte zostały ze zbiorów Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (www.port.gdynia.pl).

Wystawę można oglądać do końca stycznia 2016, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, w sobotę w godz. 9.00 – 15.00.

Wstęp wolny.

***

Kawiarnia Caffe Anioł (Kamienica pod Pomuchlem, ul. Kilińskiego 6) zaprasza na wystwę „Dookoła świata” prace Dirka Wewetzera -  szkice i foto kolaże z 30 krajów świata.

Dirk Wewetzer jest inżynierem budownictwa i pracuje w firmie konsultingowej. W Polsce rozpoczął pracę w 1995 r. Pisze o sobie: „Przez te wszystkie lata niezależnie od pracy w Polsce odwiedziłem kraje bałkańskie i kaukaskie, Afrykę, Amerykę Płd. i inne rejony. Aby się zrelaksować i subiektywnie przekazać wrażenia mijającego dnia, wykonuję czasami takie naiwne, kolorowe szkice. Wielokrotnie wiele godzin spędzam też w samochodzie robiąc moje „sławne” Road Pictures, czyli zdjęcia z trasy”.

Wystawa potrwa do 22 stycznia 2016 r.

Wstęp wolny.

***

Gdyńskie Centrum  Organizacji Pozarządowych w Gdyni (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pani Agnieszki Budenko.

Pani Agnieszka jest Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek malarstwo. Od lat interesuje się wizją świata postindustrialnego oraz światem fizyczności i psychiki człowieka, które to z uwielbieniem przeplata w swoich pracach. Pracuje w technice olejnej, mieszanej oraz areografii. Jej prace znajdują sie w wielu kolekcjach prywatnych. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 15 stycznia o godz.17.30.

Prace autorki można również obejrzeć na jej stronie internetowej: agnieszka-budenko.blogspot.com Wystawę można oglądać codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 18 lutego 2016 r.

***

Miejski Klub Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec zapraszają na wystawę akwarelowej grupy plastycznej, Jolanty Chromiec „Spotkanie z ikoną”, która odbędzie się od 22.01 do 22.02.2016 roku w Miejskim Klubie Seniora Orłowo, ul. Orłowska 66, codziennie w godz. 9.00 -16.00 (oprócz środy).

***

13 stycznia 2016 roku w Bibliotece Obłuże odbył się wernisaż wystawy „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli” poświęconej dorobkowi gdyńskiej samorządności od 1990 roku do dziś.

- Jej powstaniu przyświecało przekonanie, że warto znać historię, warto też mieć świadomość, jak to się dzieje, że Gdynia jest miastem, w którym żyje się lepiej niż w wielu innych – mówi Joanna Grajter, autorka koncepcji, scenariusza i tekstów wystawy.

W jej skład wchodzi dwadzieścia ciekawie zaaranżowanych plansz, ilustrujących działania gdyńskiej samorządności w wolnej Polsce. Prezentując dokonania i charyzmatyczne osobowości sceny  politycznej Gdyni, ekspozycja daje okazję do sentymentów i podsumowuje wpływ samorządu na dzisiejsze oblicze Miasta.

Dla młodszego pokolenia Gdynian jest okazją do nauki i zapoznania się z lokalną historią, zwłaszcza w momencie, gdy Gdynia obchodzi 90-lecie otrzymania praw miejskich.

Wystawa jest otwarta do 29 lutego 2016 roku w godzinach otwarcia Biblioteki (szczegóły na stronie www.mbpgdynia.pl).

***

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni, ul. Orłowska 8, zaprasza na wystawę prac studentów Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku „Rzeźba w procesie”. Wernisaż odbędzie się 22.01.2016 r. o godz. 12.20.

Wystawa potrwa do 5.02.2016 r

W wystawie udział biorą studenci z:

I Pracowni Rzeźby prof. Mariusza Białeckiego, II Pracowni Rzeźby prof. Katarzyny Józefowicz, III Prcowni Rzeźby prof. Wojciecha Sęczawy, prof. Sławoja Ostrowskiego

Dymitr Bulawka Fankidejski, Aleksandra Józefów, Agata Roguziak, Michał Adamowski, Kamila Gruba, Daniel Sobański,  Katarzyna Kowalska, Kamil Szczudło, Natalia Tkaczyk, Mateusz Michalczyk, Natalia Gozdowska, Ola Szumska.

Kurator wystawy Tomasz Sobisz, Ewa Manuszewska.

Galeria „Debiut” otawrta:

poniedziałek: nieczynne

wtorek: w godz. 9.00-15.00

środa, czwartek, piątek: w godz. 9.00-16.00

sobota, niedziela: w godz. 11.00-16.00

Wstęp wolny. Strona internetowa:

www.zsplast.gdynia.pl

***

Osiedlowy Klub Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej BAŁTYK - Witomino; ul. Narcyzowa 1 zaprasza na wernisaż grupy malarskiej „Połączone pasją”. Uczestniczki warsztatów plastycznych szlifują swój talent, pod okiem Doroty Białczak - artystki rzeźbiarki, już 4 lata i mają w swoim dorobku szereg interesujących wystaw. Tematem pierwszej w 2016 roku jest „Martwa natura” - pastele.

Wernisaż we wtorek, 26. 01.2016 r.  o godz.16.00. Wstęp wolny.

***

RondoArt, warsztaty artystyczne zaprasza na pierwszy wernisaż uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Gdyni, który odbędzie się 7 lutego od 13.00 - 15.00 w Hufcu Gdynia, ul. B. Prusa 9.

***

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście Muzeum znajdą kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

Wystawa czynna:

pon.: nieczynna

wt.: 12.00-20.00

śr.-czw.: 10.00-18.00

pt.: 12.00-20.00

sob.-niedz.: 10.00-18.00

Ostatni goście wpuszczani są na wystawę na godzinę przed jej zamknięciem. Przewidywany czas zwiedzania: 1,5 - 2 godz.