1224 (1024) 2016-01-29 - 2016-02-04

Skandalizujący funkcjonalizm na Polskiej 1

30 stycznia 2016 r. o godz. 16.00 gościem Muzeum Emigracji w Gdyni  (ul. Polska 1) będzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, Krzysztof Wodiczka.
Rozmowa dotyczyć będzie jego projektów zrealizowanych z imigrantami z najróżniejszych stron świata. Poprowadzi ją Bożena Czubak.

Artysta opowie o swoich doświadczeniach pracy z imigrantami, o okolicznościach powstania różnych projektów. Odpowie również na pytanie, co nazywa „skandalizującym funkcjonalizmem”, czyli projektowaniem odpowiadającym na potrzeby, których istnienie jest społecznym i politycznym skandalem.
Krzysztof Wodiczko, urodzony w Warszawie w 1943 roku, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Artysta multimedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki. Od 1980 roku zrealizował przeszło 90 projekcji z użyciem slajdów i techniki wideo w kilkunastu krajach na różnych kontynentach. Projekcje o wymowie politycznej i społecznej, we wnętrzach galerii i muzeów oraz na fasadach budynków i pomnikach, podejmowały kwestie praw człowieka, demokracji, przemocy, alienacji. Od drugiej połowy lat 80. pracuje nad serią Instrumentów i pojazdami projektowanymi z myślą o bezdomnych, emigrantach, weteranach wojennych, ofiarach przemocy.