Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1228 (1028) 2016-03-04 - 2016-03-10

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę:
„Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym" to ekspozycja oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych w nietypowej aranżacji szkockiego architekta G. Johnsona. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dra hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.
Ekspozycja prezentowana do końca bieżącego roku. Godziny otwarcia:
poniedziałki - nieczynne; wtorki, środy, piątki w godz. 10.00-18.00; czwartki w godz. 10.00 -20.00; soboty, niedziele, święta w godz. 10.00 - 17.00.
Ceny biletów wstępu na wystawy: normalny: 7 zł; ulgowy: 4 zł; rodzinny: 15 zł; zwiedzanie z przewodnikiem (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 20 zł; lekcja muzealna (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 50 zł.
Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Domek Żeromskiego zaprasza do zwiedzania w weekendy (sobotę i niedzielę) w godz. 11.00-15.00. Wśród atrakcji m. in. ekspozycja muzealna poświęcona Stefanowi Żeromskiemu i prezentacja filmu pt. „Narodziny Miasta" o gdyńskim modernizmie i historii Gdyni, udostępnionego przez Muzeum Miasta Gdyni.
***
Galeria PROFILE zaprasza na wystawę malarstwa Aleksandry Jadczuk, która otwarta jest do 12 marca 2016 r. (ul. Wojewódzka 7, Wzgórze Św. Maksymiliana).
Aleksandra Jadczuk - asystentka w Pracowni Kształcenia Podstaw Rysunku i Malarstwa ASP w Gdańsku i jednocześnie jej absolwentka. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i fotografią. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. W swoich realizacjach malarskich dąży do budowania zróżnicowanej przestrzeni obrazu poprzez zestawienie pojedynczych obrazów. Tworzy spójne układy o zróżnicowanej dynamice, jak również trójwymiarowe obiekty malarskie. W kształtowanej tkance obrazu stara się stworzyć materię przywołującą skojarzenia ze światem natury.
Strona: www.eraartprofile.pl
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię - po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Wystawa czynna: pon.: nieczynna, wt. 12.00-20.00, śr. - czw. 10.00 - 18.00, pt. 12.00-20.00, sob. - niedz. 10.00 - 18.00. Ostatni goście wpuszczani są na wystawę na godzinę przed jej zamknięciem. Przewidywany czas zwiedzania: 1,5 - 2 godz.
***
Wystawa plenerowa „Gdynia miasto portowe" na 18 planszach prezentuje kilkadziesiąt fotografii przedstawiających budowę i rozwój portu oraz miasta Gdyni od początku do czasów obecnych. Umieszczona na ogrodzeniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie łatwo dostępna dla spacerujących po Bulwarze Nadmorskim. Zorganizowały ją wspólnie następujące instytucje: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Państwowe w Gdańsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wspólną inicjatywę wsparł Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Wystawę można oglądać do 11 września 2016 r.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac Gabrieli Wilk.
Pani Gabriela już w młodości lubiła rysować i malować. Ale jak to w życiu bywa, brakowało jej czasu na przyjemności. Obiecała sobie jednak, że kiedyś spełni swoje marzenia. I tak się właśnie stało, gdy przeszła na emeryturę. Artystka maluje różnymi technikami: olejami, akrylem, pastelem, akwarelą. Prace artystki brały udział w kilku zbiorowych wystawach malarskich na terenie Gdyni, Rumi i Gdańsku. Jak sama artystka mówi malarstwo jest jej pasją i wspaniałym zajęciem. Kocha to robić.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 17 marca 2016 r.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej z okazji 25-lecia Gdyńskiej Szkoły Społecznej zaprasza na wystawy:
„Chmurzystość" - Agnieszka Felska uczennica kl. III Gim. prezentuje zdjęcia kębłowskiego nieba;
„Gdynia z morza i szkła" - fotografie Piotra Giniewicza, absolwenta GSS, ukazują nową architekturę Gdyni;
„Naturalnie piękne" - zaskakująco piękne pastele absolwentki Marii Konopki;
„Gdynia w rozbłyskach" - zdjęcia dzieci i młodzieży uczniów GSS z lat 2009-2012.
Opiekunem wystaw jest nauczyciel religii w GSS - Mirosław Pawlik. Wystawy można oglądać w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37 do końca marca. Wstęp wolny.
***
Najlepsze z gdyńskiego Facebooka (2) - wystawa fotografii. 40 autorów, 40 zdjęć, 40 spojrzeń na Gdynię. Podczas wystawy prezentujemy wybrane zdjęcia, które na oficjalnym profilu Gdyni na Facebooku (www.facebook.com/gdynia) zdobyły najwięcej „lajków", czyli cieszyły się największą popularnością. Gdyński fanpage jest jednym z największych samorządowych profili na Facebooku. Jego ogromną siłą są fantastyczne zdjęcia, udostępnione do publikacji przez zaprzyjaźnionych fotografów. To już druga wystawa „Najlepsze z gdyńskiego Facebooka". Pierwsza odbyła się w sierpniu 2014 r. w Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni). Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24. Wystawa eksponowana jest przez cały marzec w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00-17.00, sobota 9.00-15.00. Wstęp wolny.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) zaprasza na dwie nowe wystawy: „Gdynia Plastyka" - wystawa fotografii nauczycieli i uczniów ZSP z okazji 90-lecia miasta Gdyni, oraz na wystawę prac uczniów ZSP z zajęć fakultatywnych, na której będzie można zobaczyć tegoroczne prace uczniów z rysunku, malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej. Wernisaż 4.03.2016 r. o godz. 12.20. Wystawy otwarte do 13.03.2016 r.: wtorek: 9.00-15.00, środa, czwartek, piątek: 9.00-16.00, sobota, niedziela: 11.00-16.00, poniedziałek nieczynne. Wstęp wolny. Strona: www.zsplast.gdynia.pl
***
Kawiarnia Caffe Anioł poleca (Kamienica pod Pomuchlem, Gdynia, ul. Kilińskiego 6, tel. 58 625 74 44 zaprasza 5 marca 2016 r. o godz. 16.00 na wernisaż wystawy obrazów Magdaleny Dutkowskiej „Człowiek". Wystawa otwarta 5-18 marca 2016 r. Wstęp wolny.
Tematyką wystawy jest człowiek. Obrazy wykonywane w technice farb olejnych na płótnie. Portrety mają za zadanie przedstawić nie tylko wizerunek modela, lecz także ukazać jego charakter, stan umysłu czy emocje które nim kierują. Magdalena Dutkowska absolwentka wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej w 2010r. Swoją pasję do rysunku i malarstwa rozwijała od lat dziecięcych. Po farby olejne sięgnęła w 2008 roku podczas wymiany studenckiej na Uniwersytecie w Stuttgarcie w Niemczech, będąc pod wrażaniem prac artystów licznie odwiedzanych galerii.