1229 (1029) 2016-03-11 - 2016-03-17

Biblioteka – miejsce dla każdego!

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenia organizowane w filiach w całym mieście.
W piątek, 11.03.2016 r., o godz. 17.00 Biblioteka Wzgórze (ul. Biskupa Dominika 3) na interaktywną bajkę autorską pt. „O upartej Kasi, dzielnym Azorku i dobrej wróżce" zaprezentowaną dzięki teatrzykowi Kamishibai. Zrobimy z dziećmi grzechotki, a następnie przedstawimy teatrzyk, w którym dzieci wezmą czynny udział jako pomocne wróżki.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc konieczne wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne pod numerem tel. 58 622 18 51, na adres e-mailowy filianr10@mbpgdynia.pl lub bezpośrednio w bibliotece.
W poniedziałek, 14.03.2016 r., o godz. 17.00 w Bibliotece Kamienna Góra (al. Piłsudskiego 18) odbędzie się spotkanie pt. „W zgodzie z prawem" - dla dorosłych. Jest to przedsięwzięcie zorganizowane przez Radę Dzielnicy Kamienna Góra dla mieszkańców Gdyni w ramach cyklu o tej samej nazwie.
We wtorek, 15.03.2016 r. o godz. 17.30, Mediateka Pogórze (ul. Wadm. K. Porębskiego 21) zaprosi dzieci na przedstawienie w wykonaniu Teatru Fantazja: „Księżniczka na ziarnku grochu".
Młody książę wyrusza w świat, aby znaleźć prawdziwą księżniczkę, która zostanie jego żoną. Na swej drodze spotyka tajemniczą wieśniaczkę, która wskazuje mu drogę do Wielkiej Wyroczni. Wyrocznia pomoże księciu dokonać właściwego wyboru. A jaka będzie rola ziarenka grochu? I co w życiu jest najważniejsze? O tym dowiemy się, poznając bohaterów spektaklu.
Przedstawienie zaprezentowane zostanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca).
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 17 marca (czwartek) o godzinie 17.00 (Biblioteka Chylonia , ul. Opata Hackiego 33) na spotkanie z Adamem Hlebowiczem - pisarzem, dziennikarzem radiowym, reportażystą, historykiem, dyrektorem Radia Plus w Gdańsku.
W 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka pt. „Pułapka na ptaki". Pułapka na ptaki to powieść realistyczna, próbująca w sposób nieuproszczony opisać podstawowe dylematy współczesnego człowieka. Pułapka na ptaki to historia przyjaźni dwóch ornitologów. Świat ptaków to nie tylko ich pasja, to życie i śmierć. Akcja powieści rozgrywa się w tajemniczych Borach, dużym mieście nad morzem, w ujściu rzeki, na półwyspie, a także na Nizinie Panońskiej i Syberii.
Osią tej historii są wieloletnie więzi łączące Polikarpa i Tomasza, przy czym ważne role pełnią tu także kobiety. Osobne miejsce zajmuje leśniczy Odrowąż, dzięki którego wspomnieniom przenosimy się w czasie do lat ostatniej wojny i okresu powojennego. W tych fragmentach książki pojawiają się autentyczne postacie z naszej najnowszej historii, choć tutaj bez własnych imion i nazwisk i, taką nadzieję ma autor, w nieco odmienny sposób przedstawione, niż to do tej pory w literaturze faktu czyniono.
Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 11 marca (piątek) o godzinie 17.00 (Biblioteka Chylonia , ul. Opata Hackiego 33) na spotkanie z Małgorzatą Sokołowską - inicjatorką, wydawcą i współautorką dwóch tomów Encyklopedii Gdyni, autorką kilkunastu książek o Gdyni, popularyzatorką wiedzy o naszym mieście.
Tematem spotkania będzie najnowsza książka M. Sokołowskiej „10 lutego - ulica symboliczna".
Wstęp wolny.
„10 Lutego - ulica symboliczna" M. Sokołowskiej to kolejna opowieść o mieście, pokazana poprzez dzieje jednej ulicy, wydana nakładem Oficyny Verbi Causa. Po Świętojańskiej przyszła pora na publikację o ulicy 10 Lutego, przygotowaną na 90. urodziny Gdyni.