1229 (1029) 2016-03-11 - 2016-03-17

Nieznana historia gdyńskiej łuszczarni

W 1927 roku Spółka „Łuszczarnie Ryżu i Młyny Krakowskie” wydzierżawiła teren w rejonie nabrzeża Indyjskiego wraz ze 140 m odcinkiem nabrzeża. Prace budowlane łuszczarni w latach 1927-1928 wykonało przedsiębiorstwo „Inż. K. Krzyżanowski i Ska”.
Na zespół budynków składały się: kilkupiętrowy budynek produkcyjny, obszerny magazyn, wolno stojący budynek administracyjny i budynek mieszkalny. Uroczyste poświęcenie zabudowań łuszczarni miało miejsce 1 maja 1928 roku. Kompleks przemysłowy Łuszczarni Ryżu, określanej potocznie „ryżownią” był nowoczesnym, „zmechanizowanym do najwyższego stopnia” przedsiębiorstwem. Po II wojnie światowej łuszczarnia została upaństwowiona, a jej główny profil działalności nie zmienił się.
Nie znamy wnętrz i urządzeń budynku, w którym odbywał się proces łuskania ryżu. Nieznany jest też producent maszyn i innych urządzeń związanych z tym procesem. W związku z pracą nad nową wystawą stałą „Gdynia – dzieło otwarte” poszukiwane są zdjęcia, szkice, opisy, zarówno wnętrz budynku, jak i informacji o technologii procesu uzyskiwania ryżu łuskanego.
Czytelniczki i czytelnicy „Ratusza”, wśród których znajdują się być może dawni pracownicy łuszczarni i ich rodziny, proszeni są o pilny kontakt z pracownikami Muzeum Miasta Gdyni pod numerem tel.: 58 662 09 28 lub na adres e-mail: dodajhistorie@muzeumgdynia.pl