1229 (1029) 2016-03-11 - 2016-03-17

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę:
„Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” to ekspozycja oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych w nietypowej aranżacji szkockiego architekta G. Johnsona. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dra hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.
Ekspozycja prezentowana do końca bieżącego roku. Godziny otwarcia:
poniedziałki - nieczynne; wtorki, środy, piątki w godz. 10.00 - 18.00; czwartki w godz. 10.00 - 20.00; soboty, niedziele, święta w godz. 10.00 - 17.00.
Ceny biletów wstępu na wystawy: normalny: 7 zł; ulgowy: 4 zł; rodzinny: 15 zł; zwiedzanie z przewodnikiem (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 20 zł; lekcja muzealna (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 50 zł.
Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Pawła Figurskiego pt. „Israel_Tags” w piątek, 11 marca 2016 roku, o godzinie 18.00. Fotograf i operator filmowy opowie o tym, co decyduje, które zdjęcie jest najlepsze i trafia do galerii.
– Fotografia to nieustanne dokonywanie wyboru. Wybieramy motyw, aparat, obiektyw, wybieramy kolor albo jego brak. Potem, blisko już samego końca tego długiego procesu, wybieramy kadr i moment, w którym naciskamy migawkę. Niektórzy nazywają ten moment „decydującym”. Kiedy już mamy zbiór pojedynczych fotografii, stajemy przed kolejnym trudnym wyborem. Kto wie, czy nie bardziej „decydującym” dla narracji, która powstanie. Dokonujemy wyboru zdjęć, które składać się będą w naszą opowieść. Dla mnie to naprawdę bardzo „Decydujący Wybór” – mówi Paweł Figurski.
Na spotkaniu w Galerii GCF Autor pokaże fotografie, których nie zakwalifikował do wystawy. Te, które w jego cyfrowym archiwum leżą obok tych wydrukowanych i zaprezentowanych na wystawie. Zdjęcia zrobione chwilę wcześniej albo chwilę później niż te składające się na wybór „Israel_Tags”. Jakie zdjęcia wybrałby dzisiaj? Jaka historia zostałaby opowiedziana, gdyby ktoś inny dokonywał wyboru? Czy wybór był obiektywny? Jaki byłby Twój wybór? Paweł Figurski zaprasza do dyskusji podczas wernisażu  w piątek, o godzinie 18.00.
Wystawa „Izrael_Tags” prezentowana jest w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, na parterze budynku przy pl. Grunwaldzkim 2, wejście od strony ulicy Armii Krajowej.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwa Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania Domku Żeromskiego w weekendy w godz. 12.00 - 16.00 (wejście od ul. Zacisznej) i obejrzenia film dokumentalnego „Narodziny miasta”. Możliwe będzie także zapoznanie się na miejscu ze stanowiskiem TPO w sprawie proponowanych przez Biuro Planowania Przestrzennego zmian  w planie miejscowym Orłowa.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.
Wystawa czynna: pon.: nieczynna, wt. 12.00 - 20.00, śr. - czw. 10.00 - 18.00, pt. 12.00 - 20.00, sob. - niedz. 10.00 - 18.00. Ostatni goście wpuszczani są na wystawę na godzinę przed jej zamknięciem. Przewidywany czas zwiedzania: 1,5 - 2 godz.
***
Wystawa plenerowa „Gdynia miasto portowe” na 18 planszach prezentuje  kilkadziesiąt fotografii przedstawiających budowę i rozwój portu oraz miasta Gdyni od początku do czasów obecnych. Umieszczona na ogrodzeniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie łatwo dostępna dla spacerujących po Bulwarze Nadmorskim. Zorganizowały ją wspólnie następujące instytucje: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Państwowe w Gdańsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Gdańsku. Wspólną inicjatywę wsparł Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Wystawę można oglądać do  11 września 2016 r.
***
Gdyńskie Centrum  Organizacji Pozarządowych w Gdyni  (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac  Gabrieli Wilk.
Pani Gabriela już w młodości lubiła rysować i malować. Ale jak to w życiu bywa, brakowało jej czasu na przyjemności. Obiecała sobie jednak, że kiedyś spełni swoje marzenia. I tak się właśnie stało, gdy przeszła na emeryturę. Artystka maluje różnymi technikami: olejami, akrylem, pastelem, akwarelą. Prace artystki brały udział  w kilku zbiorowych wystawach malarskich na terenie Gdyni, Rumi i Gdańsku. Jak sama artystka mówi malarstwo jest  jej pasją i wspaniałym zajęciem. Kocha to robić.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku  w godzinach od 9.00 - 19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 17 marca 2016 r.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej z okazji 25-lecia Gdyńskiej Szkoły Społecznej zaprasza na wystawy:
„Chmurzystość” - Agnieszka Felska uczennica kl. III Gim. prezentuje zdjęcia kębłowskiego nieba;
„Gdynia z morza i szkła” - fotografie Piotra Giniewicza, absolwenta GSS, ukazują nową architekturę Gdyni;
„Naturalnie piękne” - zaskakująco piękne pastele absolwentki Marii Konopki;
„Gdynia w rozbłyskach” - zdjęcia dzieci i młodzieży uczniów GSS z lat 2009 - 2012.
Opiekunem wystaw jest nauczyciel religii w GSS - Mirosław Pawlik. Wystawy można oglądać w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37 do końca marca.
Wstęp wolny.
***
Najlepsze z gdyńskiego Facebooka (2) - wystawa fotografii. 40 autorów, 40 zdjęć, 40 spojrzeń na Gdynię. Podczas wystawy prezentujemy wybrane zdjęcia, które na oficjalnym profilu Gdyni na Facebooku (www.facebook.com/gdynia) zdobyły najwięcej „lajków”, czyli cieszyły się największą popularnością. Gdyński fanpage jest jednym z największych samorządowych profili na Facebooku. Jego ogromną siłą są fantastyczne zdjęcia, udostępnione do publikacji przez zaprzyjaźnionych fotografów. To już druga wystawa „Najlepsze z gdyńskiego Facebooka”. Pierwsza odbyła się w sierpniu 2014 r. w Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni).
Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24. Wystawa eksponowana jest przez cały marzec w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 17.00, sobota 9.00 - 15.00.
Wstęp wolny.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) zaprasza na dwie nowe wystawy: „Gdynia Plastyka” - wystawa fotografii nauczycieli i uczniów ZSP z okazji 90-lecia miasta Gdyni, oraz na wystawę  prac uczniów ZSP z zajęć fakultatywnych, na której będzie można zobaczyć tegoroczne prace uczniów z rysunku, malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej.
Wystawy otwarte do 13.03.2016 r.: piątek: 9.00-16.00, sobota, niedziela: 11.00-16.00.
Wstęp wolny.
Strona: www.zsplast.gdynia.pl
***
Kawiarnia Caffe Anioł poleca (Kamienica pod Pomuchlem, Gdynia, ul. Kilińskiego 6, tel. 58 625 74 44) w sobotę, 19 marca 2016 r. o godz. 16.00 na wernisaż wystawy „Intymność portretu, czytanie człowieka” Jolanty Kitowskiej.
Wstęp wolny.
Cykl ten przedstawia osoby mi bliskie, zwykle dobrze znane, których oblicza spotykam wielokrotnie. Czytam te twarze, jak pasjonujące księgi, pełne zaskakujących zwrotów akcji, i ciekawych opisów. Nikt nie zna zakończenia tych historii, ale wszyscy możemy zatrzymać się na jakiejś stronie i chłonąć jej piękno.
Wystawa otwarta do 1.04.2016 r.
***
Klub Marynarki Wojennej Riwiera zaprasza na wystawę twórczości młodych artystów z gdyńskich szkół pt. „Na ZACHĘTĘ”. To zbiór prac plastycznych z dziedziny malarstwa i rzeźby, wykonanych przez dzieci i młodzież, podopiecznych Joanny Damrat.
Wystawa „Na ZACHĘTĘ”, czynna jest do 25 marca br, w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety w Klubie Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1), w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty i niedzielę na życzenie. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Góreckiego. Artysty, który za swoją twórczość otrzymał w 2009 i 2011 roku prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznane przez The Art Renewal Center w USA. Obok malarstwa plenerowego artysta zajmuje się grafiką warsztatową. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w galerii T.M.G. przy ulicy Władysława IV 51 15 marca o godz.18.00. Wstęp wolny.
***
 18 marca od godziny 19.00 Timeless Gallery Group zaprasza na wernisaż Hedy De Greef, holenderskiej malarki, której twórczość inspirowana jest doświadczeniem życiowym i muzyką. Wieczór zostanie wzbogacony poezją na żywo autorstwa Krzysztofa Tabaczka.
Wernisaż odbędzie się w siedzibie galerii przy ul. Sienkiewicza 31/3.