1230 (1030) 2016-03-18 - 2016-03-24

Mieszkasz w Gdyni? Rozlicz tutaj swój PIT

Jeżeli mieszkasz w Gdyni, nie jesteś tu zameldowany, a chcesz aby część Twojego podatku dochodowego (PIT) trafiła właśnie tutaj, możesz to zrobić. Wystarczy, że utożsamiasz się z miejscem zamieszkania i chcesz wspierać rozwój miasta, w którym żyjesz. Twój PIT to realne korzyści dla Ciebie i Twojego otoczenia.

Podatek PIT rozliczany jest w urzędzie skarbowym w mieście zamieszkania osoby w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli osoba, która mieszka w Gdyni a nie jest w niej zameldowana, może płacić swoje podatki w jednym z Urzędów Skarbowych w Gdyni. Jest to istotnie ponieważ odprowadzany podatek ma duży wpływ na rozwój miasta, na którego dochody składają się między innymi: dotacje, subwencje, środki z Unii Europejskiej, wpływy z podatków i opłat lokalnych oraz właśnie część podatku PIT. Pieniądze te przekazywane są np. na: transport i komunikację, oświatę i wychowanie, ochronę środowiska, sport i kulturę, rewitalizację zabytków, pomoc społeczną, bezpieczeństwo i porządek publiczny, rozwój infrastruktury i ochronę zdrowia.

„Szacujemy, że na terenie Gdyni od 5 do 6 procent osób to te tutaj mieszkające ale nie zameldowane i to może być nawet rząd wielkości około 15 tys. osób. Widzimy szanse na to aby nie zameldowani mieszkańcy Gdyni utożsamili się ze swoim miastem właśnie poprzez rozliczenie swojego PIT-u w Gdyni. Jeżeli taki krok podejmie ktoś, kto nie jest zameldowany w Gdyni a rozliczy tu swój PIT, wpisze jako miejsce zamieszkania, nie zameldowania, adres gdyński to znaczy, że zależy mu na rozwoju miasta a wiadomo, że im więcej osób rozlicza podatek w Gdyni tym miasto ma więcej na inwestycje i lepiej funkcjonuje.” – tłumaczy Joanna Buryn z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Gdyni.

Szacuje się, że kwota, jaka wpływa do miejskiego budżetu w związku z rozliczaniem się przez 1 osobę z podatku PIT na terenie Gdyni, to ok. 1200 zł. Ma to zatem realne korzyści dla mieszkańca i miasta.
Aby móc odprowadzić podatek w miejscu zamieszkania należy podczas składania formularza PIT w Urzędzie Skarbowym lub przez internet w odpowiedniej rubryce podać aktualny gdyński adres zamieszkania, a nie meldunku. Termin składania PIT-ów mija 2 maja.

Wszyscy, którzy po raz pierwszy rozliczą swój PIT wskazując Gdynię jako miejsce zamieszkania otrzymają gdyńskie gadżety oraz wezmą udział w loterii, w której do wygrania są bilety do gdyńskich instytucji kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.

Więcej informacji na temat rozliczania podatku PIT w Gdyni znajduje się na stronie internetowej: http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_110588.html