Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1230 (1030) 2016-03-18 - 2016-03-24

Tak może wyglądać kampus Akademii Morskiej w Gdyni

21 projektów architektonicznych, z czego 5 nagrodzonych, to wynik konkursu na „Koncepcję funkcjonalno-przestrzenną kampusu Akademii Morskiej w Gdyni". Celem było poszukiwanie inspirujących pomysłów, które posłużyłyby do stworzenia kompleksu na miarę XXI w. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło pracowni 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy. Jak podkreślili jurorzy, wszyscy projektanci wykazali się inwencją, nowatorstwem oraz wyjątkową wyobraźnią.

Chciałbym pogratulować zwycięzcom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. To co zostało zaprezentowane w pracach jest dorobkiem uczestników a naszą korzyścią. Podkreślmy, że nie był to konkurs realizacyjny a studialno-ideowy w związku z czym wszyscy uczestnicy konkursu włożyli cegiełkę do gmachu wiedzy. 21 prac analitycznych w sposób niewątpliwy pomoże projektantom z Biura Planowania Przestrzennego znaleźć optymalne rozwiązania i zapisy dotyczące dopuszczeń dla tego terenu w ostatecznym efekcie prac planistycznych. Mam nadzieję, że Państwo, którzy wzięliście udział w tym konkursie będziecie mieli poczucie satysfakcji, że przyczyniliście się do znalezienia tych optymalnych rozwiązań. - powiedział Marek Stępa, wiceprezydent ds. rozwoju.

Jury, któremu przewodniczył doświadczony trójmiejski projektant, mgr inż. architekt, Narcyz Sienkiewicz oraz, w którego skład wchodzili: ze strony miasta Wiceprezydent Gdyni, dr inż. arch. Marek Stępa i Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego, mgr inż. arch. Marek Karzyński, ze strony akademii: Prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Mirosław Czechowski prof. nadzw. AMG oraz Kanclerz Akademii Morskiej mgr Sławomir Polański także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, mgr Dariusz Chmielewski i dr inż. arch. Bazyli Domsta, przyznało nagrody:

I nagroda
22ARCHITEKCI Sp. z o.o., Warszawa
Wojciech Conder
Aleksander Drzewiecki
Maciej Kowalczyk
Michał Tatjewski
Paweł Gumuła
Oskar Kozaczewski
Artur Jóźwik

Koncepcja kampusu Akademii Morskiej w Gdyni przygotowana przez 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

II nagroda
DEC WOLSZCZAK ARCHITEKCI
Marcin Wolszczak, Władysławów
Oliwia Dec, Warszawa
Andrzej Jurkiewicz, Warszawa

Koncepcja kampusu Akademii Morskiej w Gdyni przygotowana przez DEC WOLSZCZAK ARCHITEKCI

II nagroda
Fiszer Atelier 41 Sp. z o.o., Warszawa
Stanisław Fiszer
Krystyna Fiszer
Katarzyna Magdzik
Jacek Wochowski
Michał Niczewski
Filip Żuchowski

Koncepcja kampusu Akademii Morskiej w Gdyni przygotowana przez Fiszer Atelier 41 Sp. z o.o., Warszawa

III nagroda
Katarzyna Pawluśkiewicz, Kraków
Michał Bernasik, Kraków

Koncepcja kampusu Akademii Morskiej w Gdyni przygotowana przez Katarzynę Pawluśkiewicz i Michała Bernasika

III nagroda
Zespół Architektoniczno - Analityczny w składzie
Andrzej Gołębiewski, Gdynia
Marzena Wytrykusz, Gdańsk
Marek Kruk, Olsztyn
Adrian Mania, Tczew

Koncepcja kampusu Akademii Morskiej w Gdyni przygotowana przez Zespół Architektoniczno - Analityczny w składzie Andrzej Gołębiewski, Marzena Wytrykusz, Marek Kruk, Adrian Mania

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody finansowe w wysokości - I miejsce - 40 tys. zł, dwa II miejsca po 20 tys. zł, dwa III miejsca po 10 tys. zł.

Przypomnijmy, że Akademia Morska to najważniejsza uczelnia wyższa Gdyni. W 1930 roku przeniesiono tu z Tczewa Państwową Szkołę Morską i od tego czasu uczelnia i miasto tworzą nierozerwalny związek. Główny zespół obiektów zaprojektowany przez wybitnego przedwojennego architekta Wacława Tomaszewskiego, został wpisany do rejestru zabytków, co świadczy o tym jak ważny dla tożsamości Gdyni jest ten zespół. Postawione przed architektami zadanie konkursowe miało na celu poszukiwanie najkorzystniejszego sposobu kształtowania kampusu, który zapewni uszanowanie dziedzictwa, pozwoli na sprawne i wygodne funkcjonowanie Akademii i przyczyni się do uatrakcyjnienia całej dzielnicy Grabówek.

Wszystkie nagrodzone prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w gdyńskim Infoboksie od 14 marca 2016.