1231 (1031) 2016-03-25 - 2016-04-07

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę:
„Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym" to ekspozycja oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych w nietypowej aranżacji szkockiego architekta G. Johnsona. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dra hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.
Ekspozycja prezentowana do końca bieżącego roku. Godziny otwarcia: poniedziałki - nieczynne; wtorki, środy, piątki w godz. 10.00 - 18.00; czwartki w godz. 10.00 - 20.00; soboty, niedziele, święta w godz. 10.00 - 17.00. Ceny biletów wstępu na wystawy: normalny: 7 zł; ulgowy: 4 zł; rodzinny: 15 zł; zwiedzanie z przewodnikiem (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 20 zł; lekcja muzealna (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 50 zł.
Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na wystawę fotograficzną Pawła Figurskiego pt. „Israel_Tags". Wystawa „Izrael_Tags" prezentowana jest w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, na parterze budynku przy pl. Grunwaldzkim 2 (wejście od strony ulicy Armii Krajowej) do 31 marca.
Wstęp wolny.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię - po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.
Wystawa czynna: pon.: nieczynna, wt. 12.00 - 20.00, śr. - czw. 10.00 - 18.00, pt. 12.00 - 20.00, sob. - niedz. 10.00 - 18.00. Ostatni goście wpuszczani są na wystawę na godzinę przed jej zamknięciem.
***
Wystawa plenerowa „Gdynia miasto portowe" na 18 planszach prezentuje kilkadziesiąt fotografii przedstawiających budowę i rozwój portu oraz miasta Gdyni od początku do czasów obecnych. Umieszczona na ogrodzeniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie łatwo dostępna dla spacerujących po Bulwarze Nadmorskim. Wystawę można oglądać do 11 września 2016 r.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej z okazji 25-lecia placówki zaprasza na wystawy:
„Chmurzystość" - Agnieszka Felska uczennica kl. III Gim. prezentuje zdjęcia kębłowskiego nieba;
„Gdynia z morza i szkła" - fotografie Piotra Giniewicza, absolwenta GSS, ukazują nową architekturę Gdyni;
„Naturalnie piękne" - zaskakująco piękne pastele absolwentki Marii Konopki;
„Gdynia w rozbłyskach" - zdjęcia uczniów GSS z lat 2009 - 2012.
Opiekunem wystaw jest Mirosław Pawlik. Wystawy można oglądać w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37 do końca marca. Wstęp wolny.
***
„Najlepsze z gdyńskiego Facebooka (2)" - wystawa fotografii. 40 autorów, 40 zdjęć, 40 spojrzeń na Gdynię. Podczas wystawy prezentujemy wybrane zdjęcia, które na oficjalnym profilu Gdyni na Facebooku (www.facebook.com/gdynia) zdobyły najwięcej „lajków", czyli cieszyły się największą popularnością. Gdyński fanpage jest jednym z największych samorządowych profili na Facebooku. Jego ogromną siłą są fantastyczne zdjęcia, udostępnione do publikacji przez zaprzyjaźnionych fotografów. To już druga wystawa „Najlepsze z gdyńskiego Facebooka". Pierwsza odbyła się w sierpniu 2014 r. w Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni). Miejska Informacja, ul. 10 Lutego 24. Wystawa eksponowana jest do końca marca w godzinach: pon. - pt. 9.00 - 17.00, sobota 9.00 - 15.00. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania Domku Żeromskiego w weekendy w godz. 12.00 - 16.00 (wejście od ul. Zacisznej) i obejrzenia film dokumentalnego „Narodziny miasta". Możliwe będzie także zapoznanie się na miejscu ze stanowiskiem TPO w sprawie proponowanych przez Biuro Planowania Przestrzennego zmian w planie miejscowym Orłowa.
***
Kawiarnia Caffe Anioł poleca (Kamienica pod Pomuchlem, Gdynia, ul. Kilińskiego 6, tel. 58 625 74 44) wystawę „Intymność portretu, czytanie człowieka" Jolanty Kitowskiej. Wstęp wolny.
Jak tłumaczy autorka cykl ten przedstawia osoby mi bliskie, zwykle dobrze znane, których oblicza spotykam wielokrotnie. Czytam te twarze, jak pasjonujące księgi, pełne zaskakujących zwrotów akcji, i ciekawych opisów. Nikt nie zna zakończenia tych historii, ale wszyscy możemy zatrzymać się na jakiejś stronie i chłonąć jej piękno.
Wystawa otwarta do 1.04.2016 r.
***
Biblioteka pod Żabką (Chylonia, ul. Kartuska 20B) zaprasza do swojej galerii na wystawę prac graficznych Agnieszki Skulskiej, Teyi. Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 31 marca.
Wstęp wolny.
Teya maluje głównie za pomocą akwareli, nie stroni jednakże od innych tradycyjnych mediów, takich jak tusz, gwasz czy kredki. Ukończyła klasę plastyczną w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Zdobyła licencjat na filologii polskiej, gdzie zgłębiała tajniki kompozycji i pracy z książką. Od 2007 roku ilustruje książki, głównie skierowane do młodszych odbiorców - powieści, ćwiczenia, śpiewniki.
***
Fundacja FLY zaprasza na wystawę batiku „Woskiem wyczarowane". Prace prezentowane na wystawie zostały wykonane przez uczestniczki zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY prowadzonych przez artystę-plastyka Wandę Frąckowską. Na wystawie prezentowane są batiki wyczarowane przez: Irenę Altmark, Urszulę Dudzik, Alinę Orłowską, Barbarę Ornowską, Barbarę Preuss, Aleksandrę Sobczyk, Ligię Siwą, Halinę Wojtuń.
Wystawa w siedzibie Fundacji FLY, ul. Świętojańska 36/2, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 19.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Dookoła świata" Dirka Wewetzera do lokalu artystycznego Tygiel przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV od 6.04 do 26.04.2016 r.
Wernisaż 6.04.2016 o godz. 19.00.

W ramach wystawy Dirk Wewetzer przedstawi prace będące odzwierciedleniem jego pasji: fotokolaże i akwarelki z 30 krajów świata i o nich nam opowie... Dirk jest inżynierem budowlanym pracujacym w firmie konsultingowej, która realizuje inwestycje z dziedziniy ochrony środowiska na całym świecie. Pracując w ten sposób ma liczne okazje do bycia z ludzmi oraz poznania osobliwości najróżniejszych krajów, ich krajobrazu, kultury i warunków życia mieszkańców...
Podczas wystawy zobaczymy krajobrazy widziane z samochodu, anonimowych ludzi, krórzy z dala witają i uśmiechają sie ciepło, wiatr, śnieg, deszcz i przede wszystkim to, co najsympatyczniejsze - słońce.
Będą to kolaże z Polski i ze świata, będą też kolorowe szkice na których Dirk wyraża swoje spontaniczne wrażenia. Jak sam mówi: „byłem tam" i to był dobry dzień.
Strona internetowa: www.eraartprofile
Wstęp wolny.
***
Koło Plastyków im. W Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marka Koguta „90 lat miasta Gdyni". Otwarcie wystawy będzie miało miejsce o godz. 18.00 13 kwietnia 2016 r. w galerii przy ulicy Władysława IV 51. Wernisaż poprzedzi prelekcja na temat początków Gdyni.
Wstęp wolny.

ikona