1233 (1033) 2016-04-15 - 2016-04-21

Festiwal Miasto Słowa 2016

Festiwal Miasto Słowa 2016Kiedyś zakazywane, dzisiaj w dużym stopniu zapomniane lub niedoceniane – książki ale także ich czytelnicy będą bohaterami gdyńskiego Festiwalu Miasto Słowa 2016. Podczas trzech weekendów trwających od kwietnia do czerwca miłośnicy i pasjonaci literatury będą mieli okazję do wzięcia udziału w spotkaniach ze swoimi ulubionymi pisarzami, warsztatach, dyskusjach i akcjach miejskich. Będzie to prawdziwa gratka dla „moli książkowych” w każdym wieku. Festiwal rozpoczyna się już w piątek 22 kwietnia.

W ramach 3. edycji gdyńskiego święta słowa zaplanowano cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych, akcje miejskie, dyskusje, a przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi oraz zagranicznymi pisarzami. Podczas pierwszego weekendu literackiego, który odbędzie się 22 i 23 kwietnia odwiedzą nas znakomici pisarze m.in. Zośka Papużanka, Wacław Radziwinowicz i Ziemowit Szczerek. Startujemy również z „Laboratorium Słowa” – serią warsztatów skierowanych do bardzo szerokiego grona odbiorców. – tłumaczy Lena Dula ze Stowarzyszenia A KuKu Sztuka.

Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą debaty, poświęcone czytelnikom i czytelnictwu oraz programy podsumowujące 10 lat funkcjonowania jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce - Nagrody Literackiej GDYNIA.

W ramach pierwszego Weekendu Literackiego, będzie można wspólnie debatować o „czytelnictwie i czytelnikach” oraz 10-leciu Nagrody Literackiej Gdynia, a gośćmi weekendu będą m.in. Zośka Papużanka, Wacław Radziwinowicz i Ziemowit Szczerek.

Tegoroczne zaproszenie przyjęli m.in. Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Paweł Goźliński, Remigiusz Grzela, Jakub Małecki, Melania Mazzucco, Anna Dziewit-Meller, Zygmunt Miłoszewski, Łukasz Orbitowski, Zośka Papużanka, Wacław Radziwinowicz, Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman, Katarzyna Tubylewicz.

Przypomnijmy, że celem festiwalu jest promowanie aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców, mieszkańców i turystów. Czytelnik zachęcany jest do tworzenia wydarzeń i dzieł oraz do odkrywania w sobie twórczego potencjału.

„Weekendy Literackie" odbywać się będą od kwietnia do czerwca w terminach:
22-23.04
27-28.05
17-18.06

-> program Festiwalu Miasto Słowa 2016

Podczas „Cudawianki 2016" (25.06) i „Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego" (29-31.07) odbędzie się „Miasto Słowa Plenerowo".

ikona