1233 (1033) 2016-04-15 - 2016-04-21

Notatki z innego świata

W cyklu „Notatki z innego świata” w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się spotkanie z Wojciechem Jagielskim, autorem książki „Wszystkie wojny Lary”.

16 kwietnia o godz. 16.00
jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów opowie, dlaczego historia niepozornej kobiety z zapomnianej gruzińskiej doliny pozwala zrozumieć, jak rodzi się fundamentalizm.
Wojciech Jagielski specjalizuje się w tematyce dotyczącej Azji Środkowej, Kaukazu i Afryki. Opisywana jako „reportaż o palących problemach XXI wieku” publikacja to mający charakter przypowieści zapis rozmowy z byłą gruzińską aktorką Larą, Czeczenką z  kaukaskiej doliny Pankisi.
Jedynym pragnieniem Lary było uchronienie synów przed wojną i radykalizmem. Jednak Szamil i Raszid po latach życia na emigracji w Szwajcarii sami wybrali świętą wojnę.
Pokazując zderzenie wielkiej historii z codziennością w osobistej tragedii Lary, Wojciech Jagielski pomaga zrozumieć, jakie są źródła przekonań dżihadystów.
”Notatki z innego świata” to nowy cykl spotkań w Muzeum Emigracji poświęcony reportażom poruszającym tematy przymusowej emigracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, bycia obcym w nowym środowisku czy bycia uchodźcą.
Kolejnymi gośćmi będą inni wybitni polscy reporterzy, m.in. Bartek Sabela (14 maja) oraz Małgorzata NocuńAndrzej Brzeziecki (18 czerwca).
Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

ikona