Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1233 (1033) 2016-04-15 - 2016-04-21

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę: „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” to ekspozycja oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych w nietypowej aranżacji szkockiego architekta G. Johnsona. Do współpracy merytorycznej zaproszeni zostali świetni specjaliści, między innymi dra hab. Andrzej Szczerski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.
Ekspozycja prezentowana do końca bieżącego roku. Godziny otwarcia: poniedziałki - nieczynne; wtorki, środy, piątki w godz. 10.00 - 18.00; czwartki w godz. 10.00 - 20.00; soboty, niedziele, święta w godz. 10.00 - 17.00. Ceny biletów wstępu na wystawy: normalny: 7 zł; ulgowy: 4 zł; rodzinny: 15 zł; zwiedzanie z przewodnikiem (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 20 zł; lekcja muzealna (wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 58 66 20 935, 937) - 50 zł.
Dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny.
Strona: www.muzeumgdynia.pl
***

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych.
Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście Muzeum znajdą kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.
Wystawa czynna: pon.: nieczynna, wt. 12.00 - 20.00, śr. - czw. 10.00 - 18.00, pt. 12.00 - 20.00, sob. - niedz. 10.00 - 18.00. Ostatni goście wpuszczani są na wystawę na godzinę przed jej zamknięciem.

***

Wystawa plenerowa „Gdynia miasto portowe” na 18 planszach prezentuje  kilkadziesiąt fotografii przedstawiających budowę i rozwój portu oraz miasta Gdyni od początku do czasów obecnych. Umieszczona na ogrodzeniu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie łatwo dostępna dla spacerujących po Bulwarze Nadmorskim. Wystawę można oglądać do 11 września 2016 r.

***

Klub Marynarki Wojennej zaprasza do Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety na wystawę twórczości młodych artystów z gdyńskich szkół pt. „Na ZACHĘTĘ” – odsłona druga. Wystawa to zbiór prac plastycznych z dziedziny malarstwa i rzeźby, wykonanych przez  młodzież, podopiecznych Joanny Damrat z Pracowni Artystycznej „Malowany Świat”. Wystawa czynna do 22 kwietnia  (Klub MW, ul. Zawiszy Czarnego 1) w godz. 8.00-15.00 oraz w soboty i niedzielę na życzenie.
Wstęp wolny.

***
 
Fundacja FLY zaprasza na wystawę batiku „Woskiem wyczarowane”. Prace prezentowane na wystawie zostały wykonane przez uczestniczki zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Fundacji FLY prowadzonych przez artystę-plastyka Wandę Frąckowską. Na wystawie prezentowane są batiki wyczarowane przez: Irenę Altmark, Urszulę Dudzik, Alinę Orłowską, Barbarę Ornowską, Barbarę Preuss, Aleksandrę Sobczyk, Ligię Siwą, Halinę Wojtuń. Wystawa w siedzibie Fundacji FLY, ul. Świętojańska 36/2, od pon. do pt. w godz. 9.00 – 19.00.
 
***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Dookoła  świata” Dirka Wewetzera do lokalu artystycznego Tygiel przy ul. Abrahama 86, (wejście od ul. Władysława IV) do 26.04.2016 r. W ramach wystawy Dirk Wewetzer przedstawia prace będące odzwierciedleniem jego pasji: fotokolaże i akwarelki z 30 krajów świata. Strona internetowa:  www.eraartprofile Wstęp wolny.

***

Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni zaprasza do 22.04.2016 r.  do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na wystawę prac z pracowni rysunku artystycznego oraz prac nagrodzonych w konkursie „Obraz surrealistyczny wg Salvadora Dali”.

***

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pt. „Gdynia nieoczywista”.
Gdynia jest piękna. Zgodzi się z tym każdy Gdynianin i nie jeden turysta. Co tak bardzo nam się podoba? Modernistyczna architektura, okalające miasto lasy, dostępność morza wprost z centrum. Gdynia ze swoją historią i perspektywami rozpala wyobraźnię, motywuje do spełniania marzeń. Prace wystawiają: Krystyna Bielecka, Lidia Biełous, Krystyna Jaskólska, Anna Lichnerowicz, Brygida Rożak, Irena Taraszkiewicz, Alicja Wiśniewska. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 15 kwietnia 2016 r. do 19 maja 2016 r.

***

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 w Gdyni oraz Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej, z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni i 25-lecia Gdyńskiej Szkoły Społecznej, zapraszają na wystawę fotograficzną pt.: „Gdynia z morza i szkła”. Autorem wielkogabarytowych zdjęć najnowszej architektury Gdyni jest absolwent GSS Piotr Giniewicz. Fotografie można oglądać w witrynach biblioteki przy ul. Morskiej 113 do końca kwietnia.

***

Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej zaprasza na wystawy z okazji 25-lecia Gdyńskiej Szkoły Społecznej i 90. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni:„Chmurzystość” - Agnieszka Felska uczennica kl. III Gim. prezentuje zdjęcia kębłowskiego nieba; „Gdynia z morza i szkła - cz. 2” - fotografie Piotra Giniewicza, absolwenta GSS, ukazują nową architekturę Gdyni; „Naturalnie piękne” - zaskakująco piękne pastele naszej absolwentki Marii Konopki; „Gdynia w rozbłyskach” - zdjęcia dzieci i młodzieży uczniów GSS z lat 2009-2012.
Opiekunem galerii i organizatorem wystaw jest nauczyciel religii w GSS Mirosław Pawlik.
Dzieła sztuki dzieci i młodzieży można oglądać w Gdyńskiej Szkole Społecznej przy ul. Kapitańskiej 37 do końca kwietnia.
Wstęp wolny.

***

Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza  w sobotę, 16 kwietnia 2016r.  o godz. 16.00 na wernisaż Wystawy „Wstawaj szkoda dnia!”.
„Wstawaj, szkoda dnia!” to seria zdjęć, która obudzi Was do życia. Wystawa zdjęć Weroniki Belczewskiej potrwa do 29 kwietnia. Wstęp wolny.
 http://belczewska.portfoliobox.net

ikona