1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Dworzec Morski zwycięzcą konkursu "Zabytek Zadbany"!

Rewitalizacja Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji w Gdyni została uznana za najlepszą adaptację obiektu historycznego w Polsce. Nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany" odebrali 20 kwietnia 2016 r. w Zakopanem wiceprezydent Gdyni Marek Stępa i dyrektor Muzeum Emigracji Karolina Grabowicz-Matyjas. Budynek Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 zdobył złoto w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych".

Jury przyznało nagrodę za kompleksowe, pieczołowicie przeprowadzone prace konserwatorskie, które przyczyniły się do zachowania wartości zabytkowych modernistycznego Dworca Morskiego. Uznano, że adaptacja została przeprowadzona z pełnym poszanowaniem autentyzmu i integralności obiektu i znakomitym podkreśleniem aspektów historycznych i społecznych związanych z pierwotną funkcją budynku i tożsamością miasta.

 

Jest to nagroda dla całego zespołu konserwatorów, architektów, konstruktorów, historyków i wreszcie urzędników miasta Gdynia, bez zaangażowania których, nasza siedziba z pewnością nie odzyskałby swojej klasy. - komentuje nagrodę Karolina Grabowicz-Matyjas. Opracowania konserwatorskie, stworzone na kilka lat przed powołaniem Muzeum, pozwoliły zebrać rzetelny materiał dla optymalnych rozwiązań projektowych. Nagroda jest także uznaniem dla znakomitej koncepcji Andrzeja Bomerskiego, z pracowni Arsa, autora pomysłu zastosowania szklanej elewacji w miejscu starej, zniszczonej fasady, co wprowadziło współczesny element do całości inwestycji.


Historyczny Dworzec Morski został zbudowany w 1933 roku na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. Podczas wojny budynek został zbombardowany i aż przez 70 lat czekał na odzyskanie przedwojennej świetności.
Obiekt nie tylko odzyskał swoją klasyczną, harmonijną bryłę, ale także został dostosowany do potrzeb nowoczesnej instytucji kultury. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza tego historycznego miejsca.

 

Dodajmy, że w konkursie zgłoszonych było 46 obiektów. Spośród nich 19 nominowano do ścisłego finału. Muzeum Emigracji było jedynym zabytkiem z woj. pomorskiego.

 

Obok gdyńskiej placówki laureatami konkursu „Zabytek Zadbany" zostały jeszcze cztery inne obiekty: Kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, zespół dworsko-parkowy w Kłóbce, Dom Ludowy w Supraślu oraz Kanał Elbląski.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych placówek na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
http://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Aktualnosci/news.php?ID=3095

 

Muzeum Emigracji fot. Bogna Kociumbas

 

fot. Bogna Kociumbas