1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Gdynia wesprze polskie rodziny z Donbasu

Rada Miasta Gdyni podjęła rezolucję, dzięki której dwie rodziny z dotkniętej działaniami wojennymi Ukrainy otrzymają potrzebną pomoc. Wiele osób straciło bliskich, dom i poczucie bezpieczeństwa. Gdynia udzieli wsparcia w postaci schronienia i pomocy nie tylko doraźnej, ale również długotrwałej.


"Przetaczające się przez ukraińskie miasta walki zmuszają coraz więcej osób do przymusowej emigracji, do ucieczki z domu w nieznane, często bez możliwości zabrania bagażu czy nawet osobistych pamiątek. Ludzie, którym udało się ocalić życie, stają przed koniecznością rozpoczęcia wszystkiego dosłownie od zera, w nowych warunkach, bardzo często poza granicami kraju.


Wielu z tych, którzy uciekli z objętych działaniami wojennymi terenów, to Polacy i potomkowie Polaków, których historyczne zawirowania minionych lat rzuciły daleko od ojczyzny, albo którzy nie zdołali do niej powrócić. W tej chwili, pozbawieni dachu nad głową i środków do życia, szukają pomocy w Polsce, w ojczyźnie przodków" -
czytamy w przyjętej 20 kwietnia 2016 r. rezolucji.


Jest naszym moralnym i obywatelskim obowiązkiem dopomóc im w takim zakresie, w jakim będzie to konieczne i możliwe. Dlatego, mając to wszystko na uwadze, jak również pragnąc wesprzeć starania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rada Miasta Gdyni wyraża wolę zaproszenia oraz udzielenia pomocy w osiedleniu na terenie Gminy Gdynia, dwóm polskim rodzinom pochodzącym z ukraińskiego Donbasu - mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.