1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Gdyński Magiel Teatralny

W dniach 18-19 kwietnia w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza i Centrum Kultury odbyła się II edycja Gdyńskiego Magla Teatralnego. To inicjatywa trójmiejskich zespołów skupiających osoby niepełnosprawne.
Do udziału zaproszono grupy teatralne ze szkół oraz placówek wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Wojciech Szczurek.


Pierwszego dnia w części konkursowej udział wzięło 10 grup teatralnych z gdyńskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz warsztatu terapii zajęciowej. Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 28 „Parlando”,
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 26 „Antrakcik”,
III miejsca Gimnazjum nr 2 „Druga B” oraz  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1„Podróż w nieznane”.
Jury postanowiło także wyróżnić Weronikę Mańkowską za rolę wnuczki w „Złodzieju czasu” ze SP nr 26 „Antrakcik” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej „Cisza”.
Po przeglądach konkursowych odbył się spektakl „Moja Sprawa” Teatru Biuro Rzeczy Osobistych w reżyserii Iwony Sekierzyńskiej.
Drugiego dnia na scenie Centrum Kultury w Gdyni w pozakonkursowych pokazach swoje programy zaprezentowały zespoły skupiające osoby niepełnosprawne m.in. Teatr Ubogi Relacji i Teatr Kasablanka, odbył się także koncert zespołu Remont Pomp oraz występ laureata.

Organizatorami imprezy był teatr społeczny Biuro Rzeczy Osobistych, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, oraz Szkoła Podstawowa nr 13 w Gdyni.