1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Lato - czas wycieczek i... wycieczkowców

Za moment rozpocznie się sezon wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcie. Znamy listę jednostek, które w tym roku zacumują przy gdyńskich nabrzeżach.
 
Tegoroczny sezon odwiedzin statków pasażerskich w Gdyni jest wyjątkowo długi i potrwa od maja do października. W tym czasie nasze miasto odwiedzi 19 wycieczkowców – łącznie aż 56 razy.
Pierwszym gościem w gdyńskim porcie będzie maltańska jednostka „Viking Star", która pojawi się tam już w niedzielę 8 maja 2016 r. Będzie to pierwsza z 10 wizyt tego statku w Gdyni.
10 października z kolei pożegnamy ostatni z tegorocznych „gigantów" – włoski wycieczkowiec „AIDAvita".
Warte uwagi będą na pewno wizyty najdłuższych, największych i... najmłodszych statków. Będą to odpowiednio – pływająca pod panamską banderą „MSC Poesia" (293,8 m), włoska „Costa Pacifica" (114 500 ton) i maltański „Mein Schiff 5". Ta ostatnia jednostka, zwijająca do Gdyni 8 lipca i 3 sierpnia, to prawdziwa debiutantka wśród tegorocznych gości – jej wodowanie odbyło się bowiem w styczniu 2016 roku. Duże zainteresowanie wzbudzi też zapewne pojawienie się w Gdyni najbardziej luksusowego statku pasażerskiego świata. „Europa II", określana mianem Ritza wśród wycieczkowców, zawinie do naszego portu 20 sierpnia.
Jak co roku na Molu Południowym odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy jednej z jednostek w Alei Statków Pasażerskich. Od 2001 roku honoruje ona wizyty wyjątkowych pływających gości w Gdyni. Obecnie można podziwiać tam 24 tablice z zielonego granitu z wizerunkiem statku pasażerskiego, herbu Gdyni, nazwą jednostki oraz znakiem armatora. Informacja o tym, kto dołączy do „Alei Gwiazd" w tym roku, owiana jest jeszcze tajemnicą.
Dokładny harmonogram wizyt wycieczkowców (wraz ze spodziewanymi godzinami dobicia do brzegu) znajduje się na stronie:
http://www.port.gdynia.pl/files/wydarzenia/wycieczkowce/wycieczkowce2016.pdf