1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Laureaci Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2015

Poznaliśmy laureatów Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński” za rok 2015. To  wyróżnienie dla wybitnych artystów i animatorów kultury związanych z gdyńskim środowiskiem przyznawane jest od 20 lat. Wręczenie nagród odbyło się 25 kwietnia 2016 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym.

 

 

Gdyńska kultura to już marka nie tylko w kraju ale i zagranicą. Mamy świetne projekty artystyczne a to wszystko dzieje się dzięki tym ludziom, których chcemy nagradzać, jako wyraz podziękowania naszego miasta – powiedział podczas gali prezydent Wojciech Szczurek.


Oto tegoroczni laureaci: 

 

Kategoria: Kreacja Artystyczna: Grzegorz Chrapkiewicz-aktor, reżyser, pedagog. W 2015 roku Grzegorz Chrapkiewicz z powodzeniem zrealizował kolejny spektakl na deskach gdyńskiego Centrum Kultury. W kwietniu odbyła się premiera „Napisu” Géralda Sibleyrasa. Realizacja z udziałem znanych trójmiejskiej publiczności aktorów, m.in. Magdaleny Smuk, Ewy Gierlińskiej, Rafała Ostrowskiego i Andrzeja Śledzia, spotkała się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki.

 

Kategoria: Animacja Kultury: Ewa Ignaczak i Ida Bocian-8 premier, 53 spektakli dla dzieci i długa lista zrealizowanych projektów kulturalnych, tak wyglądał rok 2015 w Teatrze Gdynia Główna, założonym i kierowanym przez  Ewę Ignaczak i Idę Bocian. Teatr Gdynia Główna słynie jednak nie tylko z działalności teatralnej. Duża część projektów skupia się na działaniach animacyjnych i edukacyjnych dla dzieci, dorosłych, jak i kadry kultury.

 

Kategoria Mecenat: Remontowa Lighting Technologies laureatami-wykonanie kompleksowego i nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego statku - muzeum „Dar Pomorza”, a w szczególności jego masztów, przyczyniła się do efektownego wyróżnienia jednego z najbardziej atrakcyjnych zabytków Gdyni. 

 

Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2015 Andrzej Śledź. Na zdjęciu także Prezydent Wojciech Szczurek / fot. Małgorzata Omachel-KwidzińskaCałokształt twórczości: Andrzej Śledź-absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni (1983). Solista Teatru Muzycznego, w zespole od 1984 roku. Aktor, autor scenariuszy, współtwórca Teatralnika „Antrakt”, gdzie regularnie zamieszcza felietony. Jego hobby to krótkie formy wierszem, wspomniane wyżej przekłady oraz gra na instrumentach perkusyjnych.

 

Laureatów wyłoniła Kapituła Nagrody w składzie: przewodniczący Marek Stępa; członkowie: Maja Wagner, Karin Moder, Larry Okey Ugwu, Iwona Borawska, Jarosław Wojciechowski.

 

Laureaci Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2015 / fot. Małgorzata Omachel - Kwidzińska


fot. Małgorzata Omachel - Kwidzińska