1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Pomorska Nagroda Artystyczna dla Przemka Dyakowskiego

Przemek Dyakowski laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej. XV Zaduszki Jazzowe, fot. Maciej CzarniakTo najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury w naszym regionie odebrał w czwartek wieczorem (21.04.2016 r.) w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Samorząd województwa pomorskiego docenił artystę za wydaną w roku 2015 płytę „Swing!". Gratulujemy!

Przemek Dyakowski - weteran polskiego jazzu, znakomity saksofonista, muzyk, kompozytor jazzowy i animator kultury. Dziennikarz muzyczny, propagator jazzu w Trójmieście i współtwórca klubu Ucho w Gdyni. Dmie w saksofon od prawie sześćdziesięciu lat. W 2016 roku świętować będzie 81 urodziny.

„Swing!" to lekka płyta w stylistyce muzyki swingowej w wykonaniu weterana pomorskiego jazzu z formacją Take It Easy. Koncert zespołu z gościnnym udziałem Hanny Banaszak był emitowany na żywo i zarejestrowany 31 maja 2015 r. w studio koncertowym Radia Gdańsk. XV Zaduszki Jazzowe, fot. Maciej CzarniakCzwarta w ciągu 10-letniej działalności zespołu płyta ukazała się pod koniec ubiegłego roku.

Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymali także:

- Konrad Mielnik - za pomysł i kształt Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015.

- Marzena Nieczuja Urbańska - za książkę Teatr... jest całym moim życiem.

Pomorską Nadzieją Artystyczną został Marcin Miodek.

Decyzją Marszałka Województwa Pomorskiego Wielką Pomorską Nagrodą Artystyczną uhonorowana została Bronisława Dejna za umiejętne budowanie mariażu świata kultury i nauki.

Honorowe wyróżnienie oraz tytuł Mecenasa Kultury w roku 2015 trafił do GRUPY LOTOS S.A.

Autorką statuetki Gryfa Pomorskiego, którą otrzymali wszyscy wyróżnieni jest Maria Kuczyńska.

Na zdjęciu: Przemek Dyakowski podczas Zaduszek Jazzowych / fot. Maciej Czarniak