1235 (1035) 2016-04-29 - 2016-05-12

Tyle kwiatów w całym mieście...

Sezon rozpoczął się od krokusów. Zaraz po nich przyszedł czas na tulipany. Latem będziemy podziwiać ciekawe kwiaty i ozdobne trawy, a jesienią czerwone winobluszcze. A to i tak tylko namiastka kwiatowych realizacji, które będą cieszyć w tym roku oczy mieszkańców i gości naszego miasta. Co jeszcze pojawi się na miejskich rabatach?


Łany narcyzów kwitną właśnie na skrzyżowaniu alei Zwycięstwa z Wielkopolską, przy ulicy Przebendowskich i Piłsudskiego. Na Świętojańskiej rozkwitły piękne różowe tulipany i białe stokrotki. Na Skwerze Kościuszki, oprócz tulipanów, spacerowicze mogą podziwiać białe i niebieskie niezapominajki. Można chyba powiedzieć, że barwne aranżacje kwiatowe i wypielęgnowana zieleń stały się już gdyńskim znakiem rozpoznawczym. Kwietna powódź trwa u nas od wczesnej wiosny do jesieni. W tym roku, oprócz znanych już lokalizacji, pojawią się także nowości.


Jak mówi Hanna Niedźwiecka-Pasternak, p.o. Kierownika Biura Ogrodnika Miasta: Zeszłej jesieni wykonaliśmy wiele nowych nasadzeń roślin cebulowych. W tym roku będzie można podziwiać wyniki naszych starań, m.in. wiosenną odsłonę istniejącej już rabaty bylinowej - niebieskie hiacynty oraz żółte i pomarańczowe tulipany - kolory Arki Gdynia, tulipany w Parku Rady Europy, żonkile i czosnek ozdobny na Skwerze Plymouth i na ulicy Dąbka. W tej ostatniej lokalizacji do nasadzenia żółto-fioletowej fali w trawniku została wykorzystana maszyna. Trawnik na Skwerze Kościuszki ucieszy spacerowiczów kolorowymi tulipanami, a zaskoczy nową rośliną cebulową - szachownicą cesarską. Z kolei na placu zabaw przy ulicy Złotej będzie można w pełni docenić urodę nasadzonych jesienią 2015 roku barwnych krzewów: dereni i hortensji oraz ciekawych odmian bylin.


Jedyny w swoim rodzaju jest także bratkowy kwietnik przy Urzędzie Miasta. Jest to realizacja zwycięskiej pracy wyłonionej w konkursie rysunkowym dla dzieci pt. „Gdynia malowana kwiatami". Warto też zwrócić uwagę na szpalery brzóz na ulicy Kopernika i jarzębów mącznych na Kilińskiego.


Ciekawie zapowiada się kwietny kalejdoskop pod kolejką na Kamienną Górę. Kwitną właśnie kaliny: koreańska, koralowa i wonna, a także porzeczka krwista i wiśnie ozdobne. Latem na zboczu królować będą powojniki. Z kolei jesienią zbocze powita nas jesienną feerią barw, m.in. ognistoczerwonymi liśćmi winobluszczy i trzmielin - dodaje Hanna Niedźwiecka-Pasternak.

latawiec1latawiec2

łąka


Fot: Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni