1237 (1037) 2016-05-20 - 2016-06-02

Nowe trolejbusy - nowe możliwości

Trolejbusy są nieodłącznym elementem unikatowego wizerunku Gdyni – miasta z przyjaznym, ekologicznym transportem. To pojazdy wyjątkowe, bo elektryczne, ciche i bezemisyjne.
W 2015 r. dotarły do Gdyni dwa fabrycznie nowe trolejbusy Solaris Trollino 12 M z napędem elektrycznym produkcji polskiej firmy Solaris Bus & Coach S.A. zakupione w ramach projektu unijnego CIVITAS DYN@MO. Pojazdy wyposażone są w nowego rodzaju baterie litowo-jonowe, umożliwiające regularną jazdę poza siecią trakcyjną.
Od roku pojazdy obsługują linię 21, wydłużoną o ok. 2-kilometrowy odcinek bez trakcji (Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II do Akwarium Gdyńskiego).
W wyniku pozytywnych testów i doświadczeń z trolejbusami Li-Ion zakupiono jeszcze 4 kolejne takie pojazdy, które wyjechały na gdyńskie ulice w kwietniu. Docelowo nowe „trajtki” mają obsługiwać trasy bez sieci trakcyjnej m.in. do Fikakowa i Demptowa.
Zastosowane baterie mają wyższość nad dotychczasowo stosowanymi bateriami niklowo-kadmowymi, ponieważ w krótkim czasie ładują się podczas jazdy trolejbusu pod siecią trakcyjną. Mogą być również ładowane w warunkach stacjonarnych z gniazda trójfazowego np. w warunkach zajezdni.