1239 (1039) 2016-06-10 - 2016-06-16

Design tkwi w szczegółach

A może by tak skupić się na detalu, szczególe, subtelnych komunikatach, które wysyła nam miasto? Bo przecież nie składa się ono tylko z kamienic, biurowców, dróg, przystanków i plaż. Miasto to również sklepowe szyldy, drzwi, bramy i bramki, płoty, ściekowe kratki. Właśnie one będą bohaterami tegorocznego festiwalu Traffic Design, który rusza 10 czerwca.
Poprzez przybranie nowej optyki, organizatorzy szóstej już edycji festiwalu Traffic Design chcą skupić uwagę publiczności na mniej oczywistych przejawach miejskiego wzornictwa. W tym roku w ramach imprezy, słynącej z wzbogacania Gdyni o świetne murale, powstaną zaledwie dwie wielkoformatowe prace.
Zamiast tego festiwal zrobi zwrot ku miejskiemu detalowi, rzeźbie i metaloplastyce.
W ramach Traffic Design 2016 powstaną bramy, system krat ściekowych, płaskorzeźba, szyld i wspomniane wcześniej murale. Wszyscy zaproszeni w tym roku do współpracy artyści to Polacy.
Przygotowania do tegorocznej edycji imprezy poprzedziły miesiące spacerów po mieście i pracy w terenie. Jednym z efektów takiego zwiedzania miasta od strony detalu architektonicznego będzie wystawa zdjęć autorstwa Rafała Kołsuta „Wzory”. Jej piątkowy wernisaż (10 czerwca o godz. 19.00) zainauguruje festiwal. Impreza otwarcia odbędzie się w tajemniczym pustostanie na ulicy Starowiejskiej.
W tym roku w Gdyni powstaną dwa nowe murale. Prace wykonane według projektu grafików zastąpią dwie realizacje z ubiegłych lat.
Jedną z nich projektują lokalni artyści, Patryk Hardziej i Patrycja Podkościelny. Kolejna wielkoformatowa praca będzie autorstwa Pawła Ryżko.
Szczegóły na www.trafficdesign.pl.

ikona