1239 (1039) 2016-06-10 - 2016-06-16

Kurtyna w górę!

I to nie byle jaka. Barwą nawiązująca do sztandarowego gdyńskiego granatu, połyskująca szarością nadmorskich mgieł. Po prostu wspaniała!
Jej projekt wykonała Kalina Konieczny, scenograf i kostiumolog, absolwentka brytyjskiego Arts University Bournemouth, która postanowiła dopasować kurtynę do już istniejącego w teatrze stylu i młodego charakteru miasta: Wybraliśmy elegancki granat, lekko zgaszony, mający gołębi połysk. Ornament też jest w granacie, ale wykonany z innej tkaniny, z atłasowej, bardzo szerokiej, robionej na zamówienie wstążki. Tylko pod pewnym kątem jest widoczny. Został naszyty na kurtynę, ale kolorem bardzo ładnie się z nią zgrywa.
Kurtyna uszyta została w warszawskiej pracowni rzemieślniczej Mirosława Metylskiego, który w swojej pracy wykonał ich już około pięćdziesięciu, a zdobią one okna sceniczne teatrów w całej Polsce, m.in. w Warszawie i Rzeszowie.
Fundatorem kurtyny był Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, który przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, dziękując prezesowi Portu Lotniczego Tomaszowi Kloskowskiemu, powiedział: Bardzo się cieszę, że zdecydował się Pan wydać niemało pieniędzy, by scena Teatru Muzycznego miała fantastyczną kurtynę, która po podniesieniu stwarza jedność widzów i aktorów. Z tej widowni korzystają nie tylko goście z Gdyni, Pomorza, ale i całego kraju, a nawet goście zagraniczni. Dyrekcji, muzykom, aktorom chcę złożyć serdeczne gratulacje za wszystko, co Państwo wykonują.
Ze środków unijnych sfinansowano elementy napędu i sterowania kurtyny, co kosztowało 150 tys. złotych. Warto wspomnieć, że kurtyna waży 300 kilogramów.

Kurtyna 1


Kurtyna 2

Zdjęcia: Piotr Manasterski

ikona