1239 (1039) 2016-06-10 - 2016-06-16

Święto Morza 2016

Święto Morza 2016W tym roku Święto Morza w Gdyni będzie krótkie, ale bardzo intensywne. Pierwszy wakacyjny weekend, 24-26 czerwca 2016 r, obfitował będzie w najróżniejsze wydarzenia. Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, prawdziwy chrzest morski, a nawet festyn kulinarny ze śledziem w tle – te i inne atrakcje znalazły się w programie tegorocznej czwartej już edycji. Muzycznym akcentem będzie koncert głównej gwiazdy Cuda wianków – Nneki na malowniczej plaży Śródmieście.

Historia Święta Morza sięga czasów II Rzeczpospolitej, kiedy to od 1932 roku dzięki inicjatywie Andrzeja Wachowiaka i Ligi Morskiej i Kolonialnej obchodzono je z wielką pompą, z udziałem m.in. prezydenta Polski.

Oficjalnie Święto Morza rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18.00 mszą św. w intencji ludzi morza w kościele ojców Redemptorystów. Połączone będzie z przemarszem pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam, po raz pierwszy w czasie tegorocznego święta, zabrzmią działa okrętu-muzeum „Błyskawica”.Choć w tym roku zaplanowano intensywny trzydniowy weekend, to przedsmak morskich atrakcji będzie już w poniedziałek 20 czerwca. Ze Skweru Kościuszki podziwiać będzie można niezwykle widowiskowy pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu.

Ponadto przez poprzedzający Święto Morza tydzień odbywać się będą bezpłatne rejsy jachtami „Copernicus” i „Purga”. Co rok cieszą się one ogromną popularnością, a wolne miejsca rozchodzą się w zaledwie kilka godzin.

Podczas morskiego święta nie może zabraknąć okrętów i statków, udostępnionych do zwiedzania. Marynarka Wojenna pokaże okręt rakietowy i podwodny. Będzie można wejść również na pokład statku handlowego a nawet popływać pomerankami, czyli tradycyjnymi łodziami kaszubskimi z Jastarni.

Tegoroczne Święto Morza będzie również okazją do poznawania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”.

- Chcielibyśmy zaspokoić podniebienia i ciała, mieszkańców, turystów, proponując im temat morski, czyli przetwory z ryb morskich, głównie bałtyckich. Bohaterami warsztatów i kulinarnych prezentacji będą śledzie, dorsze, flądry i mule bałtyckie – zachęca organizatorka imprezy Agata Gierjatowicz.

25 czerwca planowany jest Piknik Oceanograficzny, czyli prezentacja morza od strony naukowej. Z kolei Akademia Morska w Gdyni zaprasza na Święto Nawigacji.

Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca.

Program wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej: www.swietomorza.eu.

ikona