1240 (1040) 2016-06-17 - 2016-06-22

Święto Morza tuż-tuż!

Święto Morza zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu gdynian. Tradycyjnie obchodzi się je z wielką pompą, co ma swe uzasadnienie zarówno w historii, jak i wynika po prostu z wielkiego uczucia, jakim mieszkańcy Gdyni darzą morze.

Historia Święta Morza sięga czasów II Rzeczpospolitej, kiedy to od 1932 roku dzięki inicjatywie Andrzeja Wachowiaka i Ligi Morskiej i Kolonialnej obchodzono je z wielką pompą, z udziałem m.in. prezydenta Polski.
Huczne i pełne atrakcji obchody święta stały się tradycją. Także w tym roku Święto Morza w Gdyni będzie krótkie, ale bardzo intensywne.
Pierwszy wakacyjny weekend, 24-26 czerwca, obfitował będzie w najróżniejsze wydarzenia. Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, prawdziwy chrzest morski, a nawet festyn kulinarny ze śledziem w tle – te i inne atrakcje znalazły się w programie tegorocznej czwartej już edycji.
Oficjalnie Święto Morza rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18.00 mszą św. w intencji ludzi morza w kościele oo. redemptorystów.
Tegoroczne Święto Morza będzie również okazją do poznawania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”.
Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca.
Program ramowy wydarzeń na str. 7. Szczegóły na: www.swietomorza.eu.

ikona