1240 (1040) 2016-06-17 - 2016-06-22

Wielkie plażowanie rusza 24 czerwca

24 czerwca rozpoczynają się wyczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. Lato w Gdyni to czas prawdziwego oblężenie, a jego epicentrum znajduje się, naturalnie, na miejskich plażach. W tym roku urlopowicze spędzający czas nad morzem w Gdyni nie będą narzekali na brak atrakcji. Nie dość, że przez cały sezon nad ich bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy, to miasto szykuje dla nich cykl zajęć sportowych. Aktywne Lato czas zacząć!

Pokaz ratowniczy na miejskiej plaży w Gdyni, fot. Zdzisław Zblewski / foto-artis.pl

W Gdyni funkcjonują cztery strzeżone kąpieliska - w Śródmieściu, Redłowie, Orłowie i Babich Dołach. Łącznie to 600 metrów linii brzegowej, z uroków której bez obaw mogą korzystać amatorzy pływania i zabaw w wodzie. Tradycyjnie, bezpieczeństwo na plażach zapewnią wykwalifikowani ratownicy.

O kwestiach bezpieczeństwa podczas wakacji nad morzem w Gdyni mówiła Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik Mariny Gdynia: Na gdyńskich kąpieliskach będzie w 2016 roku jeszcze lepiej i jeszcze bezpieczniej. A to dlatego, że poza strefą czterech strzeżonych kąpielisk, zatrudniamy w tym roku więcej ratowników. Powołaliśmy specjalną grupę interwencyjną, która będzie przemieszczała się między kąpieliskami, aby wspierać wszystkie sytuacje zagrożenia, które wymagają interwencji. Dodatkowo doposażyliśmy się w sprzęt ratowniczy.

Ratownicy będą mieli do dyspozycji 4 łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, quada z przyczepą ratowniczą, łodzie wiosłowe, kajaki morskie czy deski ratownicze. Na każdym gdyńskim kąpielisku będzie znajdował się punkt pomocy doraźnej, w którym będzie pełnił dyżur ratownik medyczny, wyposażony m.in. w defibrylator AED.

W zeszłym sezonie letnim ratownicy w Gdyni podjęli blisko 600 skutecznych interwencji. Kąpmy się zatem na kąpieliskach, pod okiem ratowników - tam jest bezpiecznie. Unikajmy stref niestrzeżonych - przekonuje Sylwia Mathea-Chwalczewska.

Ci, którzy od sportów wodnych wolą aktywności na plaży, również nie będą w tym roku narzekać. Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało bowiem bogaty program zajęć sportowych pod hasłem Aktywne Lato, które odbywać się będą na plaży Śródmieście przez cały sezon letni.

Faktycznie warto przychodzić na plażę w Śródmieściu w czasie wakacji, bo czekać tam będzie masa atrakcji
- zaprasza Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. Wśród nich turnieje siatkówki, piłki nożnej i rugby - oczywiście w wydaniu plażowym. Działać będzie darmowa wypożyczalnia sprzętu, gdzie będzie można wypożyczyć m.in. piłki i siatki do gry w siatkówkę. Nowością będzie strefa malucha z animacjami sportowymi, spotkaniami edukacyjnymi m.in. z ratownikami, policją, strażą miejską i sportowcami. Dzieciaki odwiedzą znani sportowcy i przedstawicieli gdyńskich klubów - Arki, Asseco i Vistalu. Nie zabraknie także naszej flagowej animacji, czyli zumby dla dzieci - wylicza.

Aktywne Lato czas zacząćTegoroczna edycja Aktywnego Lata obfitować będzie również w wydarzenia kulturalne przygotowane we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Na młodszych uczestników czekać będą teatrzyki, warsztaty ilustracji książkowej i zajęcia gry na gitarze. Nieco starszych zainteresują z pewnością występy artystyczne czy improwizacje teatralne. W programie znajdą się także „Doktowykłady" - spotkania dla osób zainteresowanych popkulturą, fantastyką i komiksami prowadzone przez Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego.

Aktywne Lato rusza 1 lipca i potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Zajęcia i animacje odbywać się będą w godz. od 10.00 do 18.00. Aktywne lato to program dla każdego - dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdrowie, uśmiech i piękna opalenizna - gwarantowane!

Warto przy okazji przypomnieć, że podczas tegorocznych obrad Międzynarodowego Jury w Kopenhadze, dla kąpieliska Gdynia Śródmieście oraz Mariny Gdynia przyznana została Błękitna Flaga. To międzynarodowy program Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE. Celem jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Program Blue Flag ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju w obszarze plaż i kąpielisk, marin oraz indywidualnych łodzi.

fot. Zdzisław Zblewski 

ikona