1241 (1041) 2016-06-24 - 2016-06-30

Plac Kaszubski w parkowej odsłonie

W jubileuszowym roku Gdyni jedno z bardziej charakterystycznych i historycznych miejsc w mieście doczeka się gruntownej modernizacji. Plac Kaszubski, od którego początek biorą ulice: Świętojańska, Jana z Kolna, Portowa, Derdowskiego, Wójta Radtkego i Starowiejska, wkrótce się całkowicie zmieni. Będzie tam można odpocząć od miejskiego zgiełku, usiąść na ławce w cieniu parkowej zieleni i… zrelaksować się przy fontannie. Będzie to drugi taki obiekt w mieście, po mającej już kilkadziesiąt lat fontannie na Skwerze Kościuszki.

Jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” na modernizację placu Kaszubskiego w Gdyni. Inwestycja obejmie montaż nowych ławek i ustawienie donic z zielenią parkowa - tak by powstała osobna przestrzeń, odgradzająca wypoczywające tam osoby od pobliskich ulic, czy stojaków rowerowych. Elementem, który całkowicie zmieni charakter tego miejsca, ma być fontanna, dry-plaza, potocznie nazywana tańczącą. Inicjatorami przedsięwzięcia są radny miasta z dzielnicy Śródmieście Andrzej Bień oraz Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Będzie to instalacja z 30 dyszami tworzącymi obrazy wodne, z podświetleniem. Konstrukcja ma mieć około 27 metrów długości i 2 m szerokości. W założeniach słupy wody mają sięgać do 2 metrów wysokości. Każda z dysz będzie podświetlona podwodnym reflektorem LED, pozwalającym na uzyskanie barwnego obrazu wody. Zimą, gdy fontanna będzie nieczynna, reflektory rozświetlą zieleń i cały plac. Aby uzyskać zamierzony efekt, zamontowanych zostanie dodatkowych 14 reflektorów do iluminacji drzew. Zarówno dysze, jak i lampy sterowane będą elektronicznie. Po obu stronach fontanny powstaną pasy zieleni o szer. 5-7 m i długości 37 m, tak aby przestrzeń przeznaczona na fontannę miała szerokość minimum 8 m. Co ważne, w zdecydowanej większości zostanie zachowana obecnie istniejąca nawierzchnia, ułożona podczas remontu w 2006 roku.

Przy okazji warto przypomnieć historię placu Kaszubskiego, który w chwili powstania był Rynkiem Kaszubskim. To tu, u zbiegu ulic Świętojańskiej i Derdowskiego, mieścił się pierwszy gdyński magistrat. Nie każdy gdynianin wie, że stała tu także pierwsza hala targowa w Gdyni. Historia obiektu była dość krótka, gdyż spłonął w 1926 roku, w 12 miesięcy od wybudowania. Przed laty znajdowała się tu także pętla trolejbusowa, czy willa Stella Maris, w której mieszkał generał Józef Haller. Najbardziej charakterystycznymi obecnie symbolami placu są postawiony w 2001 roku pomnik Antoniego Abrahama i pomnik kaszubskiego małżeństwa Jakuba i Elżbiety Scheibów.

Według założeń, modernizacja placu Kaszubskiego ma zakończyć się jesienią tego roku. Koszt kompleksowej inwestycji wyniesie około 1 300 000 złotych.

Fontanna

rys. Jacek Piątek