1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Album pamięci abp. Tadeusza Gocłowskiego

100 zdjęć fotoreporterów i z domowych albumów oraz prawie tyle samo wspomnień. Album „Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski” – opowieść nie tylko o wieloletnim metropolicie gdańskim, ale i o wierze, Polsce, wartościach, wreszcie o nas samych. Premiera 16 września 2016 r.

Abp. Tadeusz Gocłowski (1931–2016) przez niemal pół wieku był najpierw wykładowcą w gdańskim seminarium, potem jego rektorem, obrońcą węzła małżeńskiego w gdańskim sądzie biskupim, biskupem pomocniczym, ordynariuszem, metropolitą, seniorem.

Inicjatywa powołania projektu ku pamięci abp. Tadeusza Gocłowskiego powstała w środowisku dziennikarzy, którym w gonitwie codziennych newsów rzadko zbiera się na wspomnienia. Kilkadziesiąt zdjęć metropolity opublikował na swoim facebookowym profilu Robert Kwiatek. Wśród osób licznie udostępniających zdjęcia arcybiskupa znalazł się również Paweł Zbierski, wieloletni dziennikarz gdańskiego oddziału telewizji.

Roli wydawcy albumu podjęło się Europejskie Centrum Solidarności, a sfinansowania trójmiejskie samorządy.
 – Życzliwość dla sprawy prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni była wielka i natychmiastowa – podkreśla Katarzyna Żelazek. – Radość jest tym większa, że wspólną decyzją projekt będzie procentował w postaci stypendiów dla dzieci i młodzieży, podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, inicjatywy tak drogiej śp. metropolicie.
W albumie znalazło się niemal 100 reporterskich zdjęć, pochodzących głównie z archiwów trójmiejskich fotoreporterów i domowych albumów, oraz ponad 80 wspomnień.

Album w cenie 59 zł będzie można nabyć: podczas wszystkich promocji – trójmiejskich i regionalnych (tylko za gotówkę!) oraz od 19 września w sklepie muzealnym ECS.

W Gdyni spotkanie promocyjne odbędzie się 18 września o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). Wstęp wolny.

Kalendarz pozostałych promocji dostępny jest na stronie www.ecs.gda.pl.

ikona