1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Gdyni

Co roku we wrześniu wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, uczestniczą w największym na naszym kontynencie projekcie społeczno-edukacyjnym jakim są „Europejskie Dni Dziedzictwa”. Muzeum Miasta Gdyni również tym razem włączyło się w tę inicjatywę.

Kto nie zdążył skorzystać ze specjalnego programu przygotowanego przez Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), może jeszcze odwiedzić instytucję w sobotę 17 września 2016 r.

Muzeum Miasta Gdyni z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowało całodniowy program wydarzeń skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

Spotkania związane będą z prezentowaną w Muzeum Miasta Gdyni wystawą prac uznanego na świecie artysty, ceramika, projektanta przemysłowego, pedagoga, wykładowcy i kuratora – Marka Cecuły.

Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00 weekendowym warsztatem dla rodzin pod hasłem „Studio ceramiczne”.
Po dwugodzinnej wspólnej zabawie będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie Marka Cecuły. Odbędzie się ono pod tajemniczym hasłem: „Snopki, mutanty i kulfony, czyli nietypowe nośniki jedzenia”.

Na koniec przygotowano wykład „Cecuła i sacrum” wyjawiający tajemnice projektanta.

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do szerokiej grupy odbiorców.