1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

2. miejsce Gdyni w rankingu nowoczesnych miast

Gdynia zajęła drugie miejsce w Rankingu Miast Otwartych, przygotowanym przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Celem zestawienia jest wspieranie rozwoju w Polsce inteligentnych, zrównoważonych, angażujących i skoncentrowanych na potrzebach mieszkańców miast. Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji „Miasto Plus. Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii”.
Gdynia nieznacznie uległa Poznaniowi, który zwyciężył różnicą zaledwie 2,5 pkt. Podium uzupełnił Olsztyn. W pierwszej dziesiątce znalazły się także kolejno: Lublin, Rzeszów, Warszawa, Legnica, Bydgoszcz, Łódź, Bielsko-Biała i Toruń – to miasto było jednocześnie gospodarzem ogólnopolskiej konferencji Miasto Plus, podczas której odbyło się rozstrzygnięcie plebiscytu.
Na podstawie nadesłanych przez uczestników ankiet, oceniana była strategia i działania Gdyni w trzech perspektywach: wykorzystania inteligentnych rozwiązań i technologii, tworzenia warunków dla zrównoważonego rozwoju oraz otwartości na dialog i zapewnienie mieszkańcom partycypacji w procesach decyzyjnych.
Nasze miasto zgłosiło między innymi Cyfrowy Urząd, dzięki któremu on-line można załatwić ponad 160 urzędowych spraw, elektroniczny system odbioru pojemników na odpady, Budżet Obywatelski, e-dziennik, czy wprowadzony w całym Trójmieście system TRISTAR.