1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

„Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski”

100 zdjęć fotoreporterów i z domowych albumów oraz prawie tyle samo wspomnień. Album „Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski” to opowieść nie tylko o wieloletnim metropolicie gdańskim, ale i o wierze, o Polsce, o wartościach, wreszcie o nas samych. 18 września wydawnictwo miało swoją gdyńską premierę, podczas spotkania autorskiego w Muzeum Miasta Gdyni.
100 zdjęć fotoreporterów i z domowych albumów oraz prawie tyle samo wspomnień. Album „Gość. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski” to opowieść nie tylko o wieloletnim metropolicie gdańskim, ale i o wierze, o Polsce, o wartościach, wreszcie o nas samych. 18 września wydawnictwo miało swoją gdyńską premierę podczas spotkania autorskiego w Muzeum Miasta Gdyni.
Na niedzielnym pełnym wzruszeń spotkaniu abp. Tadeusza Gocłowskiego wspominali m.in. Janina Suchorzewska, gdyńska lekarka, która przyjaźniła się z metropolitą, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, członkowie rodziny oraz dziennikarze, Grzegorz Mehring i Robert Kwiatek, których metropolita ujmował ciepłem i skromnością.
Ile ludzi, tyle historii... Obecni na spotkaniu wysłuchali opowieści Janiny Suchorzewskiej o wspólnym świętowaniu imienin w gronie przyjaciół i bliskich, anegdoty o amarantowych skarpetkach, o rowerowych wycieczkach i wyjątkowych kartkach bożonarodzeniowych. Oraz o tęsknocie, której nie koi czas. Elementy tych wspomnień składają się na obraz człowieka bliskiego ludzkim sprawom, towarzysza zdrowia i choroby, smutku i radości, narodzin i odejścia.
Roli wydawcy albumu podjęło się Europejskie Centrum Solidarności, a sfinansowały trójmiejskie samorządy. Projekt będzie procentował w postaci stypendiów dla dzieci i młodzieży, podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, inicjatywy bliskiej sercu metropolity.