1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

Transformacja Festiwalu Gdynia Classica Nova

Już od pierwszego dnia będzie zaskakująco i inaczej niż w latach poprzednich. 2 października w Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert inaugurujący festiwal Gdynia Classica Nova „Transformacja". W programie koncerty, nie tylko muzyki klasycznej, spotkania z artystami i warsztaty.

Wśród gości tegorocznej edycji GCN znajdą się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jerzego Swobody, Orkiestra Festiwalowa GCN pod batutą Ariela Ludwiczaka, pianista Dmitrij Szyszkin, organiści Giulio Mercati i Roman Perucki, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, a także Tymon Tymański.

Festiwalowe wydarzenia gościć będą w najbardziej prestiżowych miejscach naszego miasta: Teatrze Muzycznym, Teatrze Miejskim, Gdyńskim Centrum Filmowym, salach koncertowych Szkoły Muzycznej oraz Portu Gdynia.
A już 1 października na dworcu PKP, vis a vis wejścia głównego stanie pięknie przystrojony fortepian, który przez cały czas trwania festiwalu będzie żywą reklamówką wydarzenia. I właśnie 1 października między godz. 11.00 a 13.00 przy tym fortepianie zasiądzie Artur Jurek, znakomity pianista i jazzman, który będzie grać swoje wersje przebojów muzyki klasycznej.

Będziemy zaskakiwać już od tego pierwszego koncertu - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Dąbrowski - na zakończenie, czego nie pokazujemy w programie, zabrzmi bardzo współczesna wersja pierwszej części V Symfonii Beethovena, napisanej przez Artura Jurka, troszeczkę nawiązująca do takiej dyskotekowej wersji Waltera Murphy'ego, a wraz z tą muzyką i towarzyszeniem dyskotekowych świateł i stroboskopów, zaprezentujemy Państwu pokaz mody z lat 80. To wszystko po bardzo poważnym koncercie w bardzo poważnym Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Tegoroczna Gdynia Classica Nova to nie tylko koncerty, ale również nowe, ciekawe pomysły, m.in. „Wieczory płytowe", których gospodarzem będzie Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury: - Będziemy gościli takie postacie jak Tymon Tymański, który opowie o swoim życiu właśnie poprzez muzykę. Kolejnym gościem, który przyjął nasze zaproszenie jest pan Paweł Pawlik, tak naprawdę historia polskiego radia, człowiek, który stworzył RMF Classic i o muzyce wie bardzo dużo. Będzie mówił tym razem osobiście o swojej własnej muzyce, o muzyce, która dokonywała w nim pewnych zmian, czy to estetycznych, czy też tych, które powodowały, że odnajdywał muzykę od nowa. Kolejną osobą z którą będziemy mogli się zapoznać, z jego gustami muzycznymi będzie Krzysztof Dąbrowski, sądzę, że dla gdyńskiej publiczności będzie to niezwykle ważne i inspirujące spotkanie.

W dniach 11 i 12 października, w godzinach 10.00-12.00, w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się warsztaty dla młodzieży, pt. „Mikser, sampler, generator - warsztat muzyka elektronicznego od kuchni".

Skierowane są do osób zainteresowanych muzyką, sztuką dźwiękową, ciekawych nowych doświadczeń mówi Krzysztof Dąbrowski - prowadził je będzie Marcin Dymiter. Są to warsztaty dla ludzi, którzy absolutnie nic nie muszą wiedzieć na temat muzyki, nie muszą grać na żadnym instrumencie, wystarczy mieć przy sobie jakiś przedmiot wydający dźwięk, może to być na przykład telefon komórkowy. Mamy nadzieję, że te kilkunastoosobowe grupy młodych ludzi, będą podczas tych warsztatów się dobrze bawić.

Wstęp na warsztaty jest wolny. Obowiązują zapisy pod tel. 58 668 81 68.

Bilety na koncerty do nabycia: CultureBox ul. Świętojańska 30, Centrum Kultury (ul. Łowicka 51; www.ckgdynia.pl),www.interticket.pl oraz w miejscach i dniach wydarzeń na godzinę przed ich rozpoczęciem. Bilety na projekcje filmowe dostępne w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. W przedsprzedaży, do 30 września na wszystkie bilety obowiązuje zniżka 30%.

Program dostępny na www.gdyniakulturalna.pl.