1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

Znamy zwycięzców 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym zakończyła 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wielką Nagrodę „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Ostatnia rodzina” otrzymał reżyser Jan P. Matuszyński. „Srebrne Lwy”, jury za film „Jestem mordercą” przyznało reżyserowi Maciejowi Pieprzycy. Z kolei Platynowe Lwy – Nagrodę za całokształt twórczości odebrał Janusz Majewski, reżyser, scenarzysta, dramatopisarz i wykładowca.
Specjalną pozakonkursową nagrodę za film „Powidoki” dostał Andrzej Wajda, który na festiwalu świętował 90-lecie. Jak przyznali członkowie jury, czterdziesty film w dorobku reżysera, nie mógł pozostać niezauważony.
Opowieść o rodzinie Beksińskich jest wielkim zwycięzcą tegorocznego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obraz doceniło jury Konkursu Głównego, dziennikarze i publiczność festiwalowa. Film zgarnął też statuetki za pierwszoplanowe role: męską nagrodę otrzymał Andrzej Seweryn i kobiecą – Aleksandra Konieczna. Warto wspomnieć, że Andrzej Seweryn za swoją kreację Beksińskiego otrzymał w sierpniu nagrodę Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
„Ostatnia rodzina to głośny debiut Jana P. Matuszyńskiego. Historia rodziny Beksińskich – słynnego malarza Zdzisława, syna Tomasza oraz żony i matki Zofii. Akcja rozgrywa się na przestrzeni 28 lat, zaś fabuła koncentruje na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich. Premiera w polskich kinach 30 września.
Nagroda za najlepszy scenariusz powędrowała do Macieja Pieprzycy za film „Jestem mordercą”. Jest on nie tylko autorem scenariusza, ale i reżyserem tego obrazu. Natomiast nagrodę za debiut reżyserski otrzymał pochodzący z Gdyni Bartosz M. Kowalski, twórca filmu „Plac zabaw”.
Najwięcej statuetek podczas gali finałowej 41. Festiwalu Filmowego zdobył film „Zjednoczone stany miłości”. Obraz Tomasza Wasilewskiego z Gdyni wyjedzie z pięcioma nagrodami: za drugoplanowe role: męską (Łukasz Simlat) i kobiecą (Dorota Kolak, aktorka Teatru Wybrzeże), montaż (Beata Walentowska), kostiumy (Monika Kaleta) i reżyserię.
Kolejne nagrody w Konkursie Głównym powędrowały do: Marcina Kasińskiego i Kacpra Habisiaka za dźwięk w filmie „Na granicy”, Piotra Sobocińskiego za najlepsze zdjęcia do filmu „Wołyń”, Ewy Drobiec (za najlepszą charakteryzację), Michaliny Łabacz (za profesjonalny debiut aktorski), filmu „Szczęście świata” (za scenografię nagrodę otrzymał Andrzej Kowalczyk, za najlepszą muzykę Motion Trio: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn) i do Marcina Koszałki za film „Czerwony Pająk”.
Gratulujemy wszystkim laureatom 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.