1250 (1050) 2016-09-30 - 2016-10-06

Zostań kosmonautą choć na jedną noc

30 września Centrum Nauki Experyment zaprasza już po raz szósty na Noc Naukowców. Co roku, w ostatni piątek września, specjalne wydarzenia z tej okazji organizowane są równocześnie w 300 miastach Europy! Tego wieczora dzieci, młodzież i dorośli będą mogli na chwilę poczuć się jak prawdziwi odkrywcy kosmosu.
Wśród wieczornych naukowych eksploracji znajdą się między innymi kosmiczne warsztaty, wykłady i pokazy audiowizualne. Goście poeksperymentują z pudełkiem umożliwiającym zamknięcie dźwięku, a edukatorzy Centrum, niczym Matt Damon w filmie „Marsjanin”, zaprezentują, jak mogłyby wyglądać uprawy na Marsie.
Całość rozpocznie się od kosmicznego pokazu chemiczno-fizycznego, opowiadającego o gwiazdach i ogromnym (do -180°C) zimnie, które panuje w zacienionej przestrzeni kosmicznej. Dużą gratką będzie podziwianie możliwości łazika marsjańskiego „Lem”, którego budowniczymi są studenci Politechniki Gdańskiej tworzący grupę Nex Robotics. Na gości czekać będą również seanse w mobilnym planetarium, podczas których wybiorą się w podróż do najdalszych zakątków kosmosu i poznają niektóre z zagadek Wszechświata.
Przemysław Rudź, specjalista pracujący w Polskiej Agencji Kosmicznej, pokaże świat mgławic, galaktyk, planet, komet i planetoid, które znajdują się tuż nad naszymi głowami. „10 faktów z astrofizyki, o których musisz wiedzieć” to z kolei interaktywny wykład prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, którego będzie można wysłuchać kilkukrotnie tego wieczora.
Tradycyjnie już będzie można także wziąć udział w otwartych warsztatach. W ich trakcie uczestnicy wykonają kosmiczny hologram, przetestują technologie, które przyczyniły się do eksploracji kosmosu i sprawdzą, jak zachowują się różne przedmioty w próżni. Kolejne ciekawostki odkryją przed gośćmi trzy pokazy: „Big Bang Theory”, „Układ Słoneczny” i „Życie astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. A na deser – kosmiczna fotobudka.
Wydarzenie potrwa od godz. 19.00 do 23.00. A wszystko w cenie 12 zł od osoby. Bilety w sprzedaży na stronie bilety.experyment.gdynia.pl do 30 września do godziny 15.00 lub do wyczerpania puli oraz w dniu wydarzenia od godz. 9.00 w kasach centrum (al. Zwycięstwa 96/98).