1251 (1051) 2016-10-07 - 2016-10-13

Civitas Forum i rozmowy o mobilności jutra w Gdyni zakończone

Za nami trzy pełne innowacji i rozmów o zrównoważonym transporcie dni. Gdynia była gospodarzem konferencji Civitas Forum, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Kształtowanie mobilności jutra”. Ponad 500 uczestników, co jest rekordem w historii spotkań, poznało ciekawe gdyńskie rozwiązania z zakresu mobilności.
Wśród gości miasta była między innymi Magdalena Kopczyńska, dyrektor Departamentu Innowacyjnej i Zrównoważonej Mobilności w Komisji Europejskiej. Ostatniego dnia wybrany został gospodarz Civitas Forum 2017 – to portugalskie Torres Vedras.
Podczas konferencji wręczono nagrody, w tym dla zwycięzcy tegorocznego European Cycling Challenge – Gdańska. Laury trafiły także do: Rzeszowa (Technologiczne innowacje) oraz Krakowa (Transformacje Civitas). Wyróżnienie otrzymały Bolonia (Lider partycypacji) i Malaga (Miasto roku Civitas).  
Międzynarodowa konferencja jest największym tego typu wydarzeniem w Europie. Niezwykle istotnym, gdyż 70% mieszkańców Unii Europejskiej żyje w miastach. Gdynia przystąpiła do Civitas na samym początku istnienia inicjatywy, czyli w  2002 roku. Od 1 grudnia 2012 roku jesteśmy miastem liderem w projekcie DYN@MO (jednym z dwóch realizowanych projektów demonstracyjnych w tym okresie finansowania). To w ramach tego programu zbudowano dwa z czterech gdyńskich buspasów czy wprowadzano w Śródmieściu strefę Tempo 30.
Najbardziej aktywne miasta sieci zgłaszają swoich przedstawicieli do Komitetu Doradczego ds. Polityki Civitas (ang. Political Advisory Committee). Członkowie PAC aktywnie angażują się w informowanie UE o przyszłej polityce transportowej i inicjatywach badawczych. Przedstawicielem Gdyni w PAC jest radny Andrzej Bień.

ikona