1252 (1052) 2016-10-14 - 2016-10-20

Festiwal literacki „Afera Kryminalna” – zapisy

Spotkania literackie z Markiem Krajewskim i Jakubem Szamałkiem, a także gra miejska i pokój ucieczki inspirowane kryminałem „Gotenhafen” Izabeli Żukowskiej – to główne atrakcje Afery Kryminalnej w Gdyni. Festiwal odbędzie się w dniach 20-22 października.
21 października (piątek) o godz. 20.00 w przyszłej siedzibie gdyńskiej Mediateki (ul. Starowiejska 18) odbędzie się inscenizacja badań kryminologicznych pt. „Napad na bank”. Budynek przy ulicy Starowiejskiej pasuje jak ulał – dawniej w jego siedzibie mieściła się placówka bankowa. Policjanci i kryminolodzy związani z festiwalem Kryminalna Piła badać będą „ślady” pozostawione przez przestępców. Kto wie? Być może uda się ustalić sprawców?
Wystartowały także zapisy do pokoju ucieczki zlokalizowanego w podziemiach Czytelni Naukowej. Zapisać można się za pośrednictwem adresu promocja@bibliotekagdynia.pl oraz profilu FB „Biblioteka Gdynia” (prywatna wiadomość).
Organizatorzy zapraszają zespoły trzyosobowe. Pokój ucieczki inspirowany jest powieścią „Gotenhafen” Izabeli Żukowskiej. Akcja powieści dzieje się jesienią 1943 roku.
Oprócz tego biblioteka zaprasza do udziału w grze miejskiej „Ulicami Gotenhafen” (22 października, między godz. 14.00 a 20.00). Aby wziąć w niej udział, należy ściągnąć na telefon bezpłatną aplikację HuntLy. Celem graczy będzie rozwiązanie zagadek rozsianych w obrębie centrum Gdyni. Wskazówka odnośnie pierwszej z nich – jednocześnie miejsca rozpoczęcia – pojawi się na profilu Facebook i stronie www bibliotekagdynia.pl przed wydarzeniem.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza także na spotkania z pisarzami. Do Gdyni przyjedzie Marek Krajewski, autor znanych kryminałów o Eberhardzie Mocku, osadzonych w przedwojennym Wrocławiu, laureat Paszportu Polityki. Spotkanie z pisarzem odbędzie się w sobotę 22 października o godz. 18.00 w Bibliotece Wzgórze (ul. Biskupa Dominika 3). Gośćmi tegorocznej edycji Afery Kryminalnej będą również Jakub Szamałek i Izabela Żukowska.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.bibliotekagdynia.pl