1252 (1052) 2016-10-14 - 2016-10-20

Smaczna i zdrowa woda w poidełkach

Uczniowie siedmiu gdyńskich szkół mogą gasić pragnienie smaczną i zdrową gdyńską „kranówką”. W placówkach zainstalowano 12 poidełek. Ich montaż to wspólna inicjatywa gdyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz samorządu. Koszt zakupu jednego urządzenia to 2000 zł.
PeWiK wodę dostarcza z 8 ujęć za pomocą 83 studni głębinowych. Najgłębsza studnia w Gdyni ma aż 247 m głębokości. Woda jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale zawiera też więcej wapnia, magnezu, sodu, potasu, fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów, niż niegazowane, butelkowane wody określane przez producentów jako „źródlane”. Według obowiązującej klasyfikacji odpowiada pierwszej klasie czystości wód.
PeWiK od lat konsekwentnie informuje mieszkańców, że woda dostarczana z sieci nadaje się do picia bez przegotowania – mówi rzeczniczka firmy Anna Szpajer.
I dodaje: – Doświadczenia firm wodociągowych, które uważnie obserwowaliśmy, potwierdziły zasadność umożliwienia uczniom spożywania wody do picia z urządzeń zasilanych z sieci. Poidełka są najczęściej zamontowane w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach W-F uczniom najbardziej doskwiera pragnienie.
Smaczna i zdrowa woda dostarczana przez gdyńską firmę jest znakomitą alternatywą dla słodzonych, wysokokalorycznych napojów. Picie wody pomaga w walce z otyłością i próchnicą. Dzięki dostępowi do poidełek skończy się też pakowanie do ciężkich już tornistrów plastikowych butelek z wodą.
Za nami pierwszy etap montażu poidełek w szkołach. W sumie w placówkach na terenie Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gmin wiejskich Kosakowo i Wejherowo, zainstalowano 50 urządzeń. I będą kolejne – zapewnia Anna Szpajer.
Poidełka w gdyńskich placówkach:
Zespół Szkół Specjalnych nr 17 (ul. Witomińska 25/27), Szkoła Podstawowa nr 37 (ul. Wiczlińska 93), Szkoła Podstawowa nr 16 (ul. Chabrowa 43), Gimnazjum nr 1 (ul. 10 Lutego 26), Zespół Szkół nr 14 (ul. Nagietkowa 73), Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37), Pierwsza Społeczna Szkoła (ul. Strażacka 15).