1252 (1052) 2016-10-14 - 2016-10-20

Zmarł Andrzej Wajda – Honorowy Obywatel Gdyni

Niespełna miesiąc temu na Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazano „Powidoki” Andrzeja Wajdy, a samego reżysera oklaskiwano podczas gali finałowej. Wybitny polski reżyser, artysta i człowiek kultury, Honorowy Obywatel Gdyni Andrzej Wajda zmarł w niedzielę, 9 października.
Gdynia, jak twierdził Artysta, była miejscem, w którym dokonały się przełomowe dla Jego życia wydarzenia. Pierwsze spotkanie z naszym miastem, w końcu lat 50., to praca w Teatrze Wybrzeże, mającym wówczas swoją siedzibę przy ul. Bema, gdzie dziś znajduje się Teatr Miejski. Na zaproszenie ówczesnego dyrektora Zygmunta Hubnera podjął się wyreżyserowania sztuki „Kapelusz pełen deszczu” ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej.
Drugie spotkanie z Gdynią nastąpiło podczas kręcenia filmu „Człowiek z żelaza” we wrześniu 1981 roku. Powstała tu jedna z najważniejszych scen filmu – scena na torach. Reżyser spieszył się z realizacją filmu, który ukazał się na ekranach polskich kin jeszcze jesienią 1981 roku. Pojechał do Cannes i zdobył Grand Prix. Niebawem został ogłoszony stan wojenny...
Gdynia wreszcie to dla Andrzeja Wajdy od lat miejsce ważnych spotkań i konfrontacji artystycznych podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Po raz ostatni odwiedził nasze miasto we wrześniu tego roku. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu był zamknięty pokaz Jego najnowszego obrazu „Powidoki”. To polski kandydat do Oscara. Podczas festiwalu odbył się także pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Niewinni czarodzieje”. Film ten znalazł się pośród 24 obrazów w cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.
Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi. To ikona polskiego filmu, twórca wielu znakomitych dzieł, m.in. „Popiół i diament”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Katyń”. W 2000 roku polski reżyser otrzymał Oscara. Miał też na swoim koncie prestiżową Złotą Palmę za film „Człowiek z żelaza”, a także nagrodę BAFTA, dwie Europejskie Nagrody Filmowe oraz Złote Lwy w Wenecji.
Andrzej Wajda był laureatem najważniejszego odznaczenia państwowego, czyli Orderu Orła Białego.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia.
W związku ze śmiercią reżysera, wyłożone zostały księgi kondolencyjne: jedna znajduje się w Urzędzie Miasta Gdyni przy alei Marszałka Piłsudskiego 52/54, druga w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2). Wpisy można składać w godzinach otwarcia instytucji, do dnia pogrzebu, czyli środy 19 października. W mieście zawisły także flagi z kirem.