1253 (1053) 2016-10-21 - 2016-10-27

Wielkie Sprzątanie „Dzikiego Sadu” w Orłowie

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, autorzy projektu Budżetu Obywatelskiego „Dziki Sad”, Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 5 oraz… dzik Henryk i kuna Bożena zapraszają 23 października o godz. 11.00 na Wielkie Sprzątanie „Dzikiego Sadu”.Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców Orłowa i okolic. Organizatorzy zapraszają do włączenia się w spontaniczną akcję sprzątania terenów zielonych przy ulicach Wrocławskiej i Źródlanej, czyli za Przychodnią i Zespołem Szkół nr 6.

Sławomir Kitowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, tak tłumaczy genezę wydarzenia:— Pomysł ten nie przebił się w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego, chociaż głosowało na niego kilkaset osób. Aby idea nie trafiła do kosza, Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wyszło z inicjatywą, abyśmy nie oglądali się na Budżet Obywatelski i sprawy wzięli w swoje ręce. Chcemy wykorzystać energię, jaka powstała w zainteresowaniu tym miejscem i wraz z wnioskodawcą projektu zachęcamy innych do wzięcia udziału w tej akcji społecznej.

Zapewnione będą worki na śmieci i kontener (dzięki wsparciu ZDiZ) oraz pewna ilość rękawic jednorazowych. Grabie i inny sprzęt we własnym zakresie. Jeśli warunki pozwolą, po imprezie zostanie rozpalone ognisko, przy którym będzie można się ogrzać lub upiec kiełbaskę. Zalecane ubranie adekwatnie do pogody, konieczne będą buty robocze lub terenowe oraz rękawice.

Historycznie „Dziki Sad" (nazwa potoczna) wchodzi w skład obszaru dawnego Zwierzyńca majątku Mały Kack, który od połowy XIX wieku należał do pomorskiej rodziny arystokratycznej von Brauchitsch (Brochwicz). Majątek ten zaopatrywał w żywność pobliskie tereny, m.in. Gdańsk. Po odzyskaniu niepodległości ziemie te trafiły w granice Polski i skarb państwa w 1920 roku odkupił ten majątek. Należał do niego również pałac i park przy ul. Folwarcznej. O dalszych losach tej ziemi opowiem na spotkaniu podczas Wielkiego Sprzątania Dzikiego Sadu. – obiecuje Sławomir Kitowski.

Zbiórka: niedziela 23 października o godz. 11.00 przy ul. Źródlanej (wejście od ul. Wielkopolskiej). Przewidywany czas trwania wydarzenia do godz. 15.00.

Plan Wielkiego Sprzątania „Dzikiego Sadu” w Orłowie

Szczegóły na FB https://www.facebook.com/events/150988378691028/
Kontakt: Sławomir Kitowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, tel. 601 290 245, e-mail: slawomir@kitowski.pl.

ikona