1253 (1053) 2016-10-21 - 2016-10-27

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory 2016!

Jakub Szewczyk i Grzegorz Uriasz wygrali V edycję Konkursu Naukowego E(x)plory! Pojadą na światowy konkurs INTEL ISEF w USA. Naukowcy opracowali numeryczne metody raytracingu w zakrzywionej czasoprzestrzeni zgodnie z Ogólną Teorią Względności Einsteina.
Drugie miejsce zajął Michał Zwierz z Ostrowa Wielkopolskiego. Zwyciężył on również internetowy Plebiscyt „Innowator Jutra”.
Trzecie miejsce zajęła Kinga Woskowska ze Zduńskiej Woli, która otrzymała także nagrodę specjalną Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
– „Gdynia E(X)Plory Week” to impreza, którą sukcesywnie rozwijamy w Gdyni już od 5 lat. Można ją nazwać ogólnopolskim świętem nauki. W tym czasie zjedzie do nas kilka tysięcy gości działających na tym polu i to w większości, co rzadko spotykane, są to osoby młode do 20. roku życia, które zajmują się poważnymi badaniami naukowymi. – tłumaczył Michał Rybak z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Gdynię tradycyjnie już reprezentowało I Akademickie Liceum Ogólnokształcące. W bieżącej edycji uczeń  I Akademickiego LO w Gdyni - Aleksander Goll jako jedyny reprezentował Gdynię na finale. Zaprezentował projekt pt. „Wpływ mutacji w genach szlaku produkcji octanu na wrażliwość szczepów Escherichia coli na antybiotyki i tendencję do formowania komórek typu „Persisters”.  Praca była przygotowana we współpracy z Katedrą Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem naukowym dr Moniki Glinkowskiej.
Gdynia E(x)plory Week jest finałowym wydarzeniem Programu E(x)plory, które od 5 lat organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. To czterodniowe święto nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Współorganizatorami już po raz kolejny są Miasto Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.
Więcej informacji na temat Gdynia E(X)Plory Week 2016 znajduje się na stronie internetowej: www.explory.pl oraz www.ppnt.pl

ikona