1254 (1054) 2016-10-28 - 2016-11-03

„Emigrantki własnym głosem” na Polskiej 1

W Muzeum Emigracji w Gdyni startuje konkurs skierowany do kobiet – blogerek, które żyją na emigracji i dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci. Jest on jednym z elementów projektu „Emigrantki własnym głosem” organizowanego w dniach 4-6 listopada, w którym wezmą udział polskie pisarki mieszkające poza granicami Polski, literaturoznawcy i badacze zagadnień emigracji.
Blogowy konkurs skierowany jest do Polek mieszkających poza granicami kraju, które w sieci poruszają tematy związane z szeroko pojętą emigracją i na różne sposoby opowiadają o rzeczywistości, w której żyją. Przedstawiane historie mogą odnosić się do doświadczeń, podróży, refleksji nad codziennością, prezentując odmienność życia w innej kulturze. Internetowy pamiętnik stanowi cenne źródło informacji na temat życia emigrantów i jest najczęściej wybieranym przez nich narzędziem do komunikacji.
Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić kilka kryteriów: osoba zgłaszająca blog na konkurs musi być jednocześnie jego twórcą, blogi muszą być pisane w języku polskim oraz muszą posiadać przynajmniej jeden autorski wpis opublikowany w terminie od 1.06.2015 do 5.10.2016 roku. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 października 2016 roku do godz. 12.00 na adres: blogi@muzeumemigracji.pl. Najlepszy blog otrzyma nagrodę główną. Przewidziano również dwa wyróżnienia.
Emigrantki własnym głosem to również spotkania, których celem będzie przybliżenie zjawiska emigracji kobiet w odwołaniu do bogatej literatury napisanej przez polskie emigrantki. Będzie to również okazja do spotkań z: Katarzyną Tubylewicz, Magdaleną Parys, Magdaleną Orzeł, Łucją Fice, Daną Parys-White, Magdaleną Zimny-Louis, a także Sylwią Chutnik. Ponadto w programie przewidziano koncert Mai Koman oraz warsztaty z pisania bloga.
Regulamin konkursu znajduje się na www.polska1.pl/pl/dzialania/emigrantki_wlasnym_glosem