1254 (1054) 2016-10-28 - 2016-11-03

Nową wizytówkę Gdyni zaprojektują JEMS Architekci

Wizualizacja JEMS Architekci

Poznaliśmy zwycięzcę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na opracowanie koncepcji zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu przy Nabrzeżu Prezydenta. Drugi etap inwestycji o nazwie Gdynia Waterfront zostanie zaprojektowany według wizji biura projektowego JEMS Architekci z Warszawy. Inwestorem i głównym organizatorem konkursu jest spółka Vastint Poland.
Rejon ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i al. Jana Pawła II już za kilka lat zyska zupełnie nowe, spektakularne oblicze. W samym centrum miasta powstaną budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel z centrum konferencyjnym oraz obiekty o funkcji kulturalnej. Ważnym elementem koncepcji są pasaże z ogólnodostępnym skwerem oraz elegancka architektura krajobrazu. Szacowana powierzchnia przyszłej zabudowy to 75 000 m2.
Międzynarodowe jury konkursowe, reprezentowane przez Marka Karzyńskiego jednogłośnie postanowiło przyznać główną nagrodę pracy autorstwa pracowni JEMS Architekci z Warszawy. Prace konkursowe powstały na podstawie szczegółowych zapisów wynikających z planu miejscowego oraz wytycznych przygotowanych przez specjalistów z jednej z berlińskich pracowni architektonicznych.
To moment bez wątpienia dla miasta historyczny. Dzisiaj, poprzez konkurs, wyłania się bryła architektoniczna budynków, które staną się bez wątpienia jedną z ikon Gdyni. To bardzo szczególna przestrzeń naszego miasta – można powiedzieć, że to jego serce – dlatego waga i znaczenie, jakie przykładamy do realizacji tego projektu, są wyjątkowe. Wierzę w to, że wraz ze zrealizowaną koncepcją oraz dalszą projektowaną zabudową tych terenów będzie powstawało śródmieście Gdyni na miarę XXI wieku – powiedział podczas ogłoszenia wyników konkursu prezydent Wojciech Szczurek.
Jak podano w werdykcie: zabudowa harmonizuje z modernistyczną architekturą Gdyni. Biorąc pod uwagę rangę miejsca i jego
walory krajobrazowe, koncepcja zapewnia uzyskanie spójnego zespołu przestrzennego ze znacznym udziałem ogólnodostępnych przestrzeni publicznych.
Marcin Sadowski, jeden ze wspólników firmy JEMS Architekci, skomentował wygraną tymi słowami: – Nie ukrywam, że od czasu kiedy skończyliśmy konkurs na polską ambasadę w Berlinie, nie było dla nas właściwie ważniejszego konkursu niż ten gdyński. Bardzo się cieszę z wygranej i chcę tę wiadomość przekazać jak najszybciej wszystkim, którzy w naszej pracowni nad tym projektem pracowali.
Prace nad projektem architektonicznym na podstawie koncepcji potrwają około roku. W roku 2018 planowane jest rozpoczęcie budowy, która zajmie co najmniej 2 lata.
JEMS Architekci to jedna z najsłynniejszych polskich pracowni architektonicznych. Realizacje sygnowane marką JEMS o największej rozpoznawalności to m.in. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w Katowicach, 19. dzielnica w Warszawie, kompleks biurowy Pixel i Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu czy budynek siedziby spółki Agora w Warszawie.