1254 (1054) 2016-10-28 - 2016-11-03

Rusza budowa przystanków PKM w Gdyni

Niespełna miesiąc po podpisaniu umowy z wykonawcą przystanków PKM w Gdyni, na placu budowy stacji przy Stadionie Miejskim rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze. Termin zakończenia budowy przystanków to 31 lipca 2017 roku.
W rejonie przyszłego przystanku PKM Gdynia Stadion trwa wycinka zieleni kolidującej z planowaną w tym miejscu infrastrukturą kolejową. Następnie ekipa przeniesie się w miejsce, gdzie powstanie niebawem przystanek Gdynia Karwiny. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Oba przystanki będą miały po 160 metrów długości. Koszt inwestycji to 25,5 mln złotych, z czego 4,5 mln złotych pochodzi z budżetu Gdyni. Co warte podkreślenia, inwestycja będzie przebiegała w sposób nieodczuwalny dla kierowców.
Powstanie peronów, zarówno przy Stadionie Miejskim, jak tego przy ulicy Wielkopolskiej, przyczyni się do poprawy komfortu i skrócenia czasu podróżowania. Przystanek Karwiny dla mieszkańców tej dzielnicy, ale też Małego Kacka, Wielkiego Kacka oraz Dąbrowy ma ogromne znaczenie. Wraz z planowanym w tym miejscu węzłem integracyjnym, finansowanym przez gdyński samorząd, zapewni on wygodny i szybki transport dużej liczbie osób –  mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Stępa.
Gdynia wspiera inwestycję marszałkowską kwotą 4,5 milionów złotych, do tego należy doliczyć przynajmniej 20 milionów złotych na stworzenie węzła integracyjnego, obejmującego nowe przystanki komunikacji miejskiej, parkingi typu park&ride, ścieżki rowerowe, czy bus pasy. Zatem inwestycje miasta w poprawę warunków podróżowania w tym rejonie Gdyni na najbliższe lata są ogromne – dodaje.