1254 (1054) 2016-10-28 - 2016-11-03

XVIII Zaduszki Jazzowe

2 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w kościele oo. franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) odbędą się Zaduszki Jazzowe, które na dobre wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń towarzyszących obchodom dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych.

Zaduszki Jazzowe to piękny zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie, był zakazany. Muzycy zbierali się więc w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W późniejszych latach, na fali odwilży popaździernikowej, jazz wyszedł z okresu katakumbowego. Odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.

Podczas XVIII Tradycyjnych Zaduszek Jazzowych w Gdyni wystąpią światowej klasy artyści: Anthony Allen, Edward Allen, Elisabeth Allen, Eric Allen, Ola Mońko Allen, Michał Maciek Ciesielski, Krystyna Durys, Przemek Dyakowski, Piotr Góra, Maciej Grzywacz, Darek Herbasz, Paweł Hulisz, Marcin Janek, Artur Jurek, Sergiej Kriuczkow, Agnieszka Macieszczyk, Jurij Mishchenko, Krzysztof Paul, Jacek Siciarek, Wojtek Staroniewicz, Adam Wiśniewski, Irek Wojtczak, Adam Zagrodzki i Adam Żuchowski. Tegoroczny koncert poprowadzą Joanna Knitter i Leszek Dranicki.

Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu, nie pobierając gaży. Chcą oni przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów z kręgu muzyki jazzowej.
Wstęp na koncert jest wolny. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą światełek.