1256 (1056) 2016-11-18 - 2016-11-24

Gdynia wyróżniona za ekologiczne rozwiązania

Gdynia ponownie została liderem ekologicznych rozwiązań, a to za sprawą wyróżnienia w prestiżowym konkursie Eco-Miasto 2016, organizowanym przez Ambasadę Francuską w Warszawie. Nasze miasto w plebiscycie zdobywa laury trzeci rok z rzędu. Nagrodę wiceprezydentowi Markowi Stępie wręczył Pierre Levy – ambasador Francji w Polsce.

Tym razem doceniony został projekt poprawy efektywności energetycznej budynków. Ponadto kapituła zauważyła realizowaną przez Gdynię, Sopot i Gdańsk politykę mobilności zrównoważonej.

Podczas gali, która odbyła się 8 listopada w Warszawie, wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. Gdynia otrzymała za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. I dodatkowo za wsparcie przez miasto rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych.

Kolejne laury trafiły także do Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dzięki staraniom trzech samorządów stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. Nagrodę przyznano za wdrożenie systemu sterowania ruchem TRISTAR, a także za zaawansowane prace nad stworzeniem międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów Rower Trójmiejski, który według planów ma zacząć funkcjonować w 2018 roku.

Miasta wspólnie prowadziły także kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.