1257 (1057) 2016-11-25 - 2016-12-01

Gdynia Pozarządowa ma 20 lat!

20 lat współpracy Gdyni z działającymi w mieście organizacjami pozarządowymi minęło jak jeden dzień. 21 listopada odbyło się jubileuszowe „Forum Pozarządowe”, podsumowujące dwie dekady działalności Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Podczas uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrody „Srebrnego Śledzia”.
„Srebrne Śledzie” przyznano w trzech kategoriach: Postacią Roku uznano Angelikę Boniuszko, Bazarek na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z gdyńskiego hospicjum został Projektem Roku, natomiast Fundacja Oderwij się zdobyła nagrodę jako Start-up Roku.  
GCOP to współfinansowana ze środków miejskich jednostka odpowiedzialna za współpracę z sektorem pozarządowym. Centrum powstało w 1996 roku z inicjatywny między innymi prezydent Franciszki Cegielskiej. Od lipca 2015 roku prowadzeniem GCOP zajmują się Stowarzyszenie In Gremio oraz Stowarzyszenie OVUM. Pełnomocnikiem prezydenta Gdyni ds. aktywności obywatelskiej jest Michał Guć.
Do jednych z głównych zadań mieszczącego się przy ulicy 3 Maja 27/31 centrum należy przeprowadzanie inicjatyw w celu integracji środowiska sektora obywatelskiego oraz promowanie działań NGO wśród mieszkańców.
Gdyński sektor pozarządowy to ponad 700 organizacji i grup nieformalnych, których członkowie każdego dnia działają na rzecz gdynian, a także regionu.

ikona