1257 (1057) 2016-11-25 - 2016-12-01

Ogrzej i oszczędzaj

Początek sezonu grzewczego dla wielu z nas łączy się z dodatkowym, często znacznym, obciążeniem budżetu domowego. Dobrym początkiem jest analiza naszych potrzeb związanych z ogrzewaniem oraz informacja, ile ciepła realnie zużywamy. Zmiana kilku przyzwyczajeń również może pomóc w ograniczaniu kosztów ogrzewania.
Nasz domowy „audyt” ciepłowniczy dobrze przeprowadzić, zarówno przed sezonem grzewczym, jak i w jego trakcie, gdyż na oszczędności nigdy nie jest za późno.
Przed sezonem grzewczym kaloryfery powinny być odpowietrzone, a w razie wątpliwości, co do ich sprawności, skontrolowane przez specjalistę. Nie wolno ich również zasłaniać czy zastawiać meblami, gdyż wtedy niepotrzebnie ograniczamy cyrkulację ciepłego powietrza.
Przydatnym rozwiązaniem obniżającym koszty ogrzewania może być założenie indywidualnego licznika, jeśli w naszym domu istnieje taka możliwość. Dzięki temu będziemy mogli rozliczać się według jego wskazań, a nie ryczałtu.
Warto również regularnie sprawdzać, czy termostaty przy kaloryferach są sprawne bądź zainwestować w zakup nowoczesnych, automatycznych regulatorów temperatury. Takie rozwiązanie pozwoli nam ustawić optymalną dla nas temperaturę. W sypialni, na przykład, nie powinna ona przekraczać 20 stopni, podobnie w kuchni, gdzie często gotujemy, możemy pozwolić sobie na chłodniejszy kaloryfer. Termostat pozwoli nam też wyłączać grzejnik, kiedy wyjeżdżamy na dłużej z domu lub znacznie obniżać temperaturę, gdy wychodzimy.
Dodatkowe oszczędności mogą przynieść na przykład zamontowane nowoczesne okna, które dobrze izolują przed utratą ciepła oraz wykładziny i dywany, które pozwolą nam dodatkowo zwiększyć izolację podłóg, a tym samym zapobiec „uciekaniu” ciepła z mieszkania, zwłaszcza, gdy mieszka się na parterze.
Wietrzenie pomieszczeń w sezonie grzewczym jest prawdziwą sztuką. Aby odniosło ono oczekiwany skutek odświeżenia mieszkania, najpierw musimy zakręcić na chwilę kaloryfery lub obniżyć temperaturę na termostacie i dopiero otwierać okna na oścież i tylko na krótką chwilę.
Zrozumienie tego, za co i ile dokładnie płacimy, kiedy dostajemy rachunek za ogrzewanie oraz drobne zmiany naszych nawyków to dobry początek na drodze do racjonalizacji wydatków na ogrzewanie.
Więcej informacji o ogrzewaniu oraz możliwych dofinansowaniach można znaleźć na stronie www.cieplolubni.com.pl.

ikona